Izba wyższa polskiego parlamentu (Senat) przyjęła w piątek uchwałę popierającą Ukrainę.

Izba wyższa polskiego parlamentu (Senat) przyjęła w piątek uchwałę popierającą Ukrainę.

Ukrinform
Dokument został przyjęty jednogłośnie: głosowało wszystkich 92 senatorów, nikt się nie wstrzymał ani nie głosował przeciw, donosi korespondent Ukrinformu.

Zgodnie z uchwałą wolna Ukraina jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski. Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy, a polskie rządy popierały strategiczne partnerstwo między Kijowem a Warszawą.

„Dziś Ukrainie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo – groźba kolejnej inwazji. Dlatego bardzo ważne jest, aby polskie władze rzetelnie wspierały naszego sąsiada, bo nie ma bezpiecznej Polski bez niepodległej Ukrainy” – czytamy w uchwale.

Odnotowuje się, że Senat RP popiera udzielanie Ukrainie pomocy politycznej i finansowej, dostawy broni, a także udział członków wojsk NATO w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych. Podkreśla się, że wszelkie działania przeciwko agresorowi mają ogromny wpływ na morale narodu ukraińskiego.

Jak wspomniano w dokumencie, Rosja zgromadziła na granicach Ukrainy ogromną armię, obejmującą czołgi, artylerię, okręty i samoloty bojowe.

„Celem tej eskalacji napięć jest destabilizacja Europy. Może to doprowadzić do wybuchu największego konfliktu zbrojnego od czasów II wojny światowej” – powiedzieli polscy senatorowie.

W 1994 roku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja zobowiązały się do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz powstrzymania się od jakichkolwiek gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości w zamian za eliminację przez Kijów jej potencjału nuklearnego. Ukraina wypełniła swoje zobowiązania, ale Rosja zaatakowała Ukrainę w 2014 roku, anektowała Krym i kontroluje separatystów na wschodzie.

„Przed kolejną rosyjską inwazją Ukraina jest bezwarunkowo wspierana przez Sojusz Północnoatlantycki, UE i Stany Zjednoczone. Władze w Kijowie rozpoczęły strategiczną współpracę z NATO w 1997 roku, a w 2008 roku sojusznicy zgodzili się na jej przyszłe członkostwo. Dziś stoimy przed testem tej polityki otwartych drzwi” – czytamy w rezolucji.

Zaznacza się, że Senat RP jest przekonany o możliwości dialogu z Rosją. Nie może się to jednak wydarzyć w obliczu szantażu militarnego, podważającego zasady nienaruszalności granic w Europie i hybrydowych ataków na instytucje demokratyczne.

„Warunkiem tego dialogu jest wycofanie wojsk rosyjskich z granicy ukraińskiej” – powiedzieli polscy senatorowie w uchwale.

Po przyjęciu dokument zostanie on opublikowany w rządowym Monitorze Polskim.

Podczas głosowania w sali Senatu obecny był ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przy aplauzie polskich prawodawców, symbolicznie wręczył ukraińskiemu dyplomacie tekst uchwały.

Wcześniej, 27 stycznia, Sejm RP przyjął także uchwałę na rzecz Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-