Koordynatorzy Trójkąta Lubelskiego omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie

Koordynatorzy Trójkąta Lubelskiego omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie

zdjęcie
Ukrinform
Wiceministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy Mykoła Toczycki, Marcin Przydacz i Mantas Adomenas omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie podczas spotkania w ramach Trójkąta Lubelskiego w Łucku – donosi służba prasowa MSZ, podaje Ukrinform.

Mykoła Toczycki, Marcin Przydacz i Mantas Adomenas szczegółowo omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie w warunkach kryzysu migracyjnego na granicach UE z Białorusią oraz eskalacji militarnej Rosji w pobliżu granicy państwowej i na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, współpracę z UE i NATO - aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym i zapobiec nowej fali rosyjskiej agresji na Ukrainę” – czytamy w oświadczeniu.

Ponadto strony omówiły harmonogram przyszłych kontaktów, podpisały Wspólny Plan Działania na rzecz Zwalczania Dezinformacji na lata 2022-2023 oraz uzgodniły dalsze kroki w celu realizacji Mapy Drogowej Współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

MSZ podkreśliło, że spotkanie krajowych koordynatorów potwierdziło gotowość uczestników Trójkąta Lubelskiego do pogłębiania partnerstwa strategicznego, potwierdziło ich wspólne podejście do bezpieczeństwa regionalnego, zapotrzebowanie i perspektywy Trójkąta Lubelskiego w odpowiedzi na bieżące wyzwania i zagrożenia.

Jak informowaliśmy, Trójkąt Lubelski jest platformą współpracy trójstronnej pomiędzy Republiką Litewską, Rzeczpospolitą Polską i Ukrainą, mającą na celu pogłębienie współpracy regionalnej w sferze bezpieczeństwa, gospodarczej i społeczno-humanitarnej.

Decyzję o utworzeniu Trójkąta Lubelskiego podjęli 28 lipca 2020 r. ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Litwy i Polski - Dmytro Kuleba, Linas Linkevičius i Jacek Czaputowicz, którzy podpisali Deklarację o utworzeniu nowego stowarzyszenia regionalnego.

Plan działań na rzecz dezinformacji Wspólnego Trójkąta Lubelskiego na lata 2022-2023 przewiduje przygotowywanie regularnych wspólnych raportów o wyzwaniach i zagrożeniach informacyjnych, opracowanie mechanizmu wspólnego reagowania na rosyjskie kampanie destabilizacyjne, wymianę doświadczeń oraz wzmocnienie instytucjonalnych zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-