Sekretarz Generalna Rady Europy wezwała Rosję do udostępnienia okupowanego Krymu
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni stanem ochrony praw człowieka na Półwyspie Krymskim. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby Rada Europy miała dostęp do Półwyspu Krymskiego” – powiedziała.
Marija Pejčinović Burić powiedziała, że w szczególności chodzi o dostęp do Krymu dla Komisarza Praw Człowieka Rady Europy.
„Zdecydowanie potępiamy aneksję Krymu i miasta Sewastopol. Nasz Komitet Ministrów zdecydowanie opowiada się za pokojowym rozwiązaniem kryzysu z suwerennością Ukrainy, integralnością terytorialną i niepodległością Ukrainy oraz przestrzeganiem prawa międzynarodowego” - powiedziała Marija Pejčinović Burić.
W swoim wystąpieniu zwróciła również uwagę, że Ukraina zrobiła już wiele na drodze do lepszej przyszłości. „Wiele już osiągnięto, prawa człowieka są lepiej chronione, reforma wyborcza zapewniła sprawiedliwsze wybory, decentralizacja poprawiła integrację społeczności, prawa osób wewnętrznie przesiedlonych zostały wzmocnione, własność mediów stała się bardziej przejrzysta i istnieją inne przykłady sukcesu” - powiedziała Pejčinović Burić.
Jednocześnie zaapelowała do władz ukraińskich o kontynuowanie prac nad wdrażaniem postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zapewnienie praw mniejszości, walkę z korupcją i reformę sądownictwo.
Jak informowaliśmy, w środę 7 lipca w Pałacu Prezydenckim w Wilnie (Litwa) rozpoczęła się IV Międzynarodowa Konferencja na temat Reform na Ukrainie, która potrwa dwa dni.
av