W Kijowie zaprezentowano cykl filmów dokumentalnych „Krym. 25 lat walki o Ukrainę”

W Kijowie zaprezentowano cykl filmów dokumentalnych „Krym. 25 lat walki o Ukrainę”

zdjęcie
Ukrinform
W Ukrinformie zaprezentowała cykl filmów dokumentalnych „Krym. 25 lat walki o Ukrainę”, który opowiada o tym, jak półwysep napełniał się ukraińskimi treściami i dlaczego doszło do rosyjskiej okupacji.

Autor pomysłu i reżyser filmu Ibrahim Sulejmanow opowiedział o celu projektu, donosi korespondent Ukrinform.

„O czym jest nasz projekt i co staraliśmy się opowiedzieć w naszych filmach? „Krym. 25 lat walki o Ukrainę” to cykl programów dokumentalnych o historii politycznej Krymu, o tym, jak to terytorium było wypełnione ukraińskimi treściami, jak przebiegały procesy polityczne na Krymie, o tym, jak znaleźliśmy się w obecnej sytuacji” - powiedział Sulejmanow.

Według niego, autorzy serialu starali się pokazać widzom, że tymczasowa okupacja Krymu nie jest nagłym skutkiem, ale wynikiem „systemowej politycznej, kulturalnej, społecznej okupacji półwyspu ukraińskiego przez Rosję w ciągu wszystkich lat niepodległość od 1991 roku."

Ponadto, jak powiedział Sulejmanow, twórcy serialu dokumentalnego próbowali znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego Rosja tak usilnie stara się wyprzeć z Krymu Tatarów Krymskich i Ukraińców, dlaczego okupujący kraj widzi swoje zagrożenie w Tatarach krymskich i dlaczego Ukraińcy. mowa i wolność słowa są na Krymie tłumione.

Generalnie, jak podkreślał pomysłodawca, celem projektu było stworzenie wysokiej jakości filmów dokumentalnych o historii politycznej Krymu.

Według Sulejmanowa programy tej serii oparte są na materiałach archiwalnych i wspomnieniach bezpośrednich uczestników wydarzeń. Między inymi – przywódcy Tatarów Krymskich Mustafy Dżemilewa, przewodniczącego Medżlisu Tatarów Krymskich Refata Czubarow, pierwszego dowódcy Marynarki Wojennej Ukrainy Borysa Kożyna.

Większość filmów z serii dokumentalnej „Krym. 25 lat walki o Ukrainę” powstała przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-