W Warszawie (5-6 października) odbywa się forum bezpieczeństwa w którym bierze udział Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.
W kuluarach forum szef ukraińskiej dyplomacji udzielił szybkiego wywiadu korespondentowi Ukrinformu, w którym w szczególności opowiedział o szczegółach swojego udziału w forum bezpieczeństwa, stosunkach ukraińsko-polskich oraz otwartości na dialog z Węgrami.
POLSKIE PRZEWODNICTWO W OBWE NADA SZCZEGÓLNEGO ZNACZENIA KWESTII UKRAIŃSKIEJ
- Panie ministrze, odbył pan spotkanie z ministrami spraw zagranicznych Polski i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego. Jakie kwestie zostały omówione w formacie, jakie są wspólne plany na przyszłość?
- Chcemy rozwijać format Trójkąta Lubelskiego. Chcemy skupić się na integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy, czyli promowaniu tego procesu. Po drugie, chcemy zwrócić uwagę na sytuację na Białorusi i po trzecie, na sytuację z bezpieczeństwem energetycznym przez pryzmat Nord Stream-2. Chcemy również aktywnie wspierać kontakty międzyludzkie między naszymi krajami. W związku z tym będzie funkcjonował młodzieżowy wymiar Trójkąta Lubelskiego. Mówimy o różnych programach wspierających młodych ludzi w nawiązywaniu większej liczby relacji na tym poziomie.
Planowane jest również zwiększenie skali Trójkąta Lubelskiego, aby spotykali się nie tylko ministrowie spraw zagranicznych, ale także premierzy i inni ministrowie, np. gospodarki.
- Czy w ramach Trójkąta Lubelskiego dyskutowano o sytuacji na granicy z Białorusią?
- Tak, informowaliśmy się nawzajem o sytuacji, bo wszyscy mamy wspólną granicę z Białorusią. Jedyna różnica między naszymi sytuacjami polega na tym, że oni już mają kryzys migracyjny stworzony przez Łukaszenkę, a my go jeszcze nie mamy.
- Czy Ukraina musi przygotować się na to, co dzieje się teraz na granicy polsko-białoruskiej?
- Nie fakt. Teraz dla władz białoruskich korzystne jest wysyłanie migrantów bezpośrednio do UE, bez przejazdu przez terytorium Ukrainy.
- W 2022 r. Polska będzie przewodniczyć OBWE, a Warszawa już zapowiedziała, że będzie trzymać sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie pod szczególną kontrolą. Czy polski minister poinformował o planach polskiej prezydencji w kontekście ukraińskim?
- Kiedy latem spotkaliśmy się z ministrem Zbigniewem Rau, rozmawialiśmy o przygotowaniach Polski do przewodnictwa w OBWE, dziś opowiedział mi o swoich głównych priorytetach. Uzgodniliśmy, że odwiedzi Ukrainę w przededniu prezydencji i będziemy mogli bezpośrednio dostosować nasze priorytety. Wiele zależy od tego przewodnictwa, ale przede wszystkim od widoczności i priorytetu sprawy w porządku dziennym OBWE. Nie mam wątpliwości, że podczas polskiego przewodnictwa w OBWE sprawom ukraińskim poświęcona zostanie należyta uwaga.
KONSULAT UKRAINY WE WROCŁAWIU POJAWI SIĘ DO KOŃCA ROKU
- Jak Pan ocenia obecny stan stosunków ukraińsko-polskich, jakie wyzwania stoją przed tymi krajami? Kiedy możemy spodziewać się otwarcia konsulatu Ukrainy we Wrocławiu, biorąc pod uwagę dużą liczbę Ukraińców w Polsce?
- Do końca roku otworzymy Konsulat Ukrainy we Wrocławiu. To zadanie, które postawiłem przed ambasadorem, a on potwierdził, że zostanie wykonane. Konsul generalny jest już wyznaczony, ekipa już jest, farba schnie w pokoju i otwieramy konsulat generalny. To jest obietnica stworzenia dodatkowej obecności dyplomatycznej w celu ochrony obywateli Ukrainy, którą dałem społeczności ukraińskiej w zeszłym roku i zostanie spełniona.
Ogólnie rzecz biorąc, mamy teraz dobre stosunki z Polską, zostały nawiązane dobre kontakty między prezydentami Ukrainy i Polski. Jest wiele wspólnych problemów, wspólnych sukcesów. Chciałbym zwrócić uwagę na naszą koordynację w sprawie Nord Stream 2. W tym kontekście działamy jak jeden zespół, a to jest bardzo ważne. Niedawno odbyło się spotkanie premierów, które nie odbywały się od czterech lat. Rozmawiano o programie gospodarczym. Dlatego dynamika jest bardzo pozytywna. Oczywiście są kwestie problematyczne, nie boimy się o nich rozmawiać. W szczególności podczas spotkania z ministrem Zbigniewem Rau poruszyłem kwestię zabójstwa obywatela Ukrainy Dmytra Nykyforenko. Powiedziałem, że chociaż policjanci, którzy to zrobili, zostali zwolnieni z policji, to nie wystarczy. Ukraina oczekuje, że zostanie przeprowadzone śledztwo i ustalona wina każdej osoby zamieszanej w tę zbrodnię,
Otrzymałem zapewnienia od mojego polskiego kolegi, że polskie władze są gotowe na możliwie jak najjaśniejsze śledztwo i proces.
- Czy rozmawiał Pan o kwestiach energetycznych z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Peterem Siarto, który również przybył na forum w Warszawie, w kontekście podpisanego niedawno przez Budapeszt porozumienia z Rosją?
- Wiem, że Peter też uczestniczy w forum, ale tutaj nie skrzyżowaliśmy ścieżek. Jednocześnie jestem otwarty na rozmowę, nie zamykamy drzwi. Musimy znaleźć wyjście z każdej sytuacji i podjąć decyzję odpowiednią dla wszystkich stron.
- W Gruzji aresztowano Micheila Saakaszwilego, który posiada obywatelstwo ukraińskie. Jakie będą działania Ukrainy w jego sprawie?
- Stanowisko państwa ukraińskiego jest następujące: niezależnie od nazwiska i statusu społecznego obywatel Ukrainy cieszy się on pełnym poparciem i ochroną Ukrainy na całym świecie. Dlatego Saakaszwili otrzymuje taką samą pomoc konsularną i pomoc od państwa ukraińskiego, jak każdy obywatel, który ma kłopoty za granicą. W poniedziałek odwiedził go konsul Ukrainy. Poleciliśmy naszej ambasadzie w Gruzji ustanowienie mechanizmu współpracy operacyjnej z władzami gruzińskimi, aby kwestie związane z tą sprawą mogły być w każdej chwili rozwiązane. Dalszy rozwój wydarzeń zależy od kroków proceduralnych podjętych przez władze gruzińskie przeciwko Saakaszwilemu. Ale będziemy go chronić, bo jest naszym obywatelem.
- Z kim jeszcze spotkał się Pan w kuluarach Warszawskiego Forum i jakie kwestie poruszaliście?
- Odbyliśmy spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rau, z którym rozmawialiśmy o szerokim spektrum zagadnień dotyczących polityki, ekonomii, stosunków humanitarnych między naszymi krajami. Z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa, Nord Stream-2. Rozmawiałem z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid w Warszawie o sytuacji w Donbasie, nieprzestrzeganie Porozumień mińskich przez Rosję oraz o tym, co OBWE może zrobić dla rozwiązania konfliktu.
- Odbyliśmy spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rau, z którym rozmawialiśmy o szerokim spektrum zagadnień dotyczących polityki, ekonomii, stosunków humanitarnych między naszymi krajami. Z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa, Nord Stream-2. Rozmawiałem z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid w Warszawie o sytuacji w Donbasie, nieprzestrzeganie Porozumień mińskich przez Rosję oraz o tym, co OBWE może zrobić dla rozwiązania konfliktu.
Jurij Banachewycz