Konflikt na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu w regionie euroatlantyckim - konferencja w Monachium

Konflikt na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu w regionie euroatlantyckim - konferencja w Monachium

Ukrinform
Wojna na Ukrainie nie tylko uniemożliwia normalizację dialogu między Kijowem a Moskwą, ale także zagraża bezpieczeństwu w obszarze euroatlantyckim.

Zostało to stwierdzone w oświadczeniu wydanym przez Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium (MSC) 14 lutego.

„Konflikt na Ukrainie i wokół niej jest tragedią dla wszystkich, którzy doświadczyli przemocy. Jest to punkt zapalny, katastrofalny błąd w obliczeniach, i pozostaje stałym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie euroatlantyckim”- napisano.

Stwierdzono, że decyzja polityczna ma kluczowe znaczenie dla zakończenia konfliktu zbrojnego w Donbasie, poprawiając perspektywy konstruktywnego dialogu między Ukrainą i Rosją, w tym na Krymie, i ogólnie poprawiając bezpieczeństwo euroatlantyckie.

Autorzy oświadczenia uważają, że zajęcie się pilnymi kwestiami bezpieczeństwa, kwestiami humanitarnymi, gospodarczymi i politycznymi przyczyni się również do zmniejszenia napięć między Rosją a Zachodem i pomoże zbudować trwałą architekturę wzajemnego bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim, w tym wzmocnioną współpracę w celu zmniejszenia zagrożenia nuklearnego.

Dokument mówi, że ostatnie wydarzenia utorowały drogę do postępu. W oświadczeniu wspomniano o wzajemnym wypuszczaniu więźniów i porozumieniu w sprawie określenia dodatkowych punktów wycofania; październikowe porozumienie w sprawie wyborów w Doniecku i Ługańsku oraz przyznanie tym regionom specjalnego statusu po wyborach w przypadku potwierdzenia przez OBWE, że wybory odbyły się uczciwie i swobodnie; szczyt w Paryżu w formacie normandzkim.

Następne spotkanie w formacie normandzkim planowane jest na 2020 r., Prace w trójstronnej grupie kontaktowej i inne wymiany dyplomatyczne będą kontynuowane. Wszystko to umożliwia zmierzanie do końca wojny, która pochłonęła życie ponad 13 000 osób w ciągu ostatnich sześciu lat, ponad 25 000 zostało rannych, a 2,5 miliona przeniosło się ze swoich domów. „Otwartego okna możliwości nie można utracić” - oświadczył.

56. monachijska konferencja bezpieczeństwa odbywa się w dniach 14–16 lutego. Skoncentruje się na kwestiach konfliktu i rozbrojenia, klimatu i zdrowia. Głównym profilem konferencji jest jednak zarządzanie kryzysowe, a kryzysów wymagających dyskusji jest obecnie 27.

Według przewodniczącego konferencji Wolfganga Ischingera „Ukraina pozostaje ważnym punktem w europejskiej polityce bezpieczeństwa”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-