Ministerstwo Gospodarki przesłało do Komisji Europejskiej raport z realizacji planu Ukraine Facility

Ministerstwo Gospodarki przesłało do Komisji Europejskiej raport z realizacji planu Ukraine Facility

Ukrinform
Ministerstwo Gospodarki przesłało Komisji Europejskiej pakiet sprawozdawczy dotyczący realizacji Planu dla Instrumentu dla Ukrainy na czwarty kwartał 2024 r., potwierdzający realizację 13 kluczowych zadań. Ukraina w szczególności uchwaliła 4 ustawy i przyjęła 7 dokumentów strategicznych.

Poinformowało o tym biuro prasowe ministerstwa, podaje Ukrinform.

„Realizacja wszystkich kroków przewidzianych w Planie dla Ukrainy stała się możliwa dzięki skoordynowanej pracy poszczególnych gałęzi rządu... W ubiegłym roku w ramach realizacji Planu udało się pozyskać 16,2 mld euro z funduszy zachodnich wsparcie. „Jestem przekonany, że w 2025 roku utrzymamy te same wyniki i uda nam się pozyskać kolejne 12,5 mld euro, co będzie znaczącym wsparciem dla budżetu państwa i ożywienia gospodarczego kraju” – powiedział pierwszy wiceminister gospodarki Ołeksij Sobolew.

Komisja Europejska rozpatrzy sprawozdanie w ciągu miesiąca, po czym w czwartym kwartale 2024 r. wyda wniosek dotyczący skuteczności wdrożenia środków. W przypadku pozytywnej oceny, zostanie podjęta decyzja o przyznaniu Ukrainie kolejnej transzy pomocy w wysokości 3,5 mld euro. Decyzja Komisji Europejskiej o przyznaniu środków musi zostać również zatwierdzona przez państwa członkowskie i Radę UE. Następnie środki zostaną przekazane do budżetu Ukrainy, mniej więcej pod koniec marca 2025 r.

Należy zauważyć, że strona ukraińska, informując o realizacji działań z czwartego kwartału, sfinalizowała prace nad Planem dla Ukrainy na rok 2024.

13 kroków ukończonych w czwartym kwartale zgodnie z Planem dla Ukrainy:

 Zatwierdzono Strategiczny Plan Cyfryzacji Państwowej Służby Podatkowej. Planowane jest utworzenie jednolitego systemu informatycznego i telekomunikacyjnego, który umożliwi automatyzację procesów, wdrożenie usług elektronicznych oraz wzmocnienie ochrony danych.

 Udoskonalono przepisy mające na celu zapobieganie niewypłacalności. Nowe przepisy, zharmonizowane z dyrektywą UE, pozwalają na wczesne wykrywanie problemów finansowych przedsiębiorstw i wprowadzają mechanizmy restrukturyzacji zadłużenia.

 Przyjęto Politykę Majątkową Państwa. Ustalono jasne zasady zarządzania majątkiem państwowym, rozdzielono funkcje właściciela, regulatora i zarządcy, określono listę obiektów przeznaczonych do prywatyzacji.

 Zatwierdzono dwie strategie społeczne:

 Reforma szkół z internatem i wsparcie osób niepełnosprawnych w życiu w społecznościach.

 Zapewnienie prawa każdego dziecka do dorastania w środowisku rodzinnym poprzez wspieranie rodzin, rozwijanie alternatywnych form wychowania i monitorowanie warunków życia.

 Wznowiono planowe kontrole nadzoru rynku. Przyczynia się to do poprawy jakości i bezpieczeństwa produktów, a także do przygotowań do zawarcia „reżimu bezwizowego dla przemysłu” z UE.

 Udoskonalono przepisy prawne w zakresie planowania urbanistycznego. W celu zapewnienia przejrzystości i wygody wprowadzono ujednolicone rejestry, kataster planowania miejskiego i nowe usługi elektroniczne.

 Pobudzono inwestycje w odnawialne źródła energii. Udoskonalono procedury zielonych aukcji, aby przyciągnąć nowych uczestników i zwiększyć udział zielonej energii.

 Zapewniono niezależność Urzędu Regulacji Energetyki. Od tej pory, zgodnie ze standardami UE, organy państwowe nie mogą ingerować w jego działalność.

 Zatwierdzono Narodową Strategię Transportową do roku 2030. Planowane jest stworzenie nowoczesnego systemu transportowego zintegrowanego z europejską siecią TEN-T oraz digitalizacja i dekarbonizacja przemysłu.

 Przyjęto Strategię rozwoju infrastruktury granicznej z państwami członkowskimi Unii Europejskiej i Mołdawią do roku 2030. Planuje się przebudowę przejść granicznych, uproszczenie procedur przekraczania granicy i wprowadzenie wspólnej kontroli.

 Zatwierdzono Strategię Rozwoju Rolnictwa do roku 2030. Program dostosowuje politykę do standardów UE, kładąc nacisk na reformę rolną, nawadnianie i wsparcie dla drobnych producentów.

 Przyjęto ustawę „O państwowym rejestrze rolnym”. Rozszerzono krąg użytkowników DAR, uproszczono dostęp do wyciągów i zapewniono monitorowanie celowego wykorzystania pomocy publicznej.

 Przyjęto ustawę „O rozwoju bazy mineralno-surowcowej do roku 2030”. Ustawa określa priorytety w zakresie zasobów krytycznych i strategicznych, przewiduje integrację z rynkami globalnymi i tworzenie korzystnych warunków dla inwestycji.

Jak podawano, w ubiegłym roku program Instrumentu na rzecz Ukrainy przyciągnął największą kwotę zewnętrznego wsparcia do budżetu państwa - 16,2 mld euro. Stanowi to 40% całkowitej kwoty pomocy od partnerów zachodnich.

Krajowym koordynatorem wdrażania programu Instrumentu dla Ukrainy jest Ministerstwo Gospodarki. Głównym zadaniem jest organizacja monitoringu realizacji Planu Ukrainy i składanie kwartalnych sprawozdań Komisji Europejskiej.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-