Na wniosek Naftohazu sąd w Helsinkach zajął część majątku Rosji w Finlandii
Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym Grupa Naftohaz.
Mówimy o nieruchomościach i innych aktywach wycenianych na dziesiątki milionów dolarów.
Decyzja ta wpisuje się w globalną strategię Naftohazu mającą na celu odzyskanie odszkodowań za straty spowodowane przejęciem majątku spółek Grupy na Krymie, zgodnie z decyzją Haskiego Arbitrażu.
Jest to także pierwsze publicznie znane udane przejęcie mienia poza granicami kraju w celu wykonania wyroku sądu polubownego w sprawach sądowych ukraińskich firm przeciwko Rosji w związku z wywłaszczeniem mienia na Krymie w 2014 roku. Jest to pośredni krok na drodze do faktycznego odzyskania majątku na rzecz Grupy Naftogaz.
„Ponieważ Rosja odmawia dobrowolnego wypłacenia Naftogazowi środków przewidzianych decyzją haską, w dalszym ciągu korzystamy ze wszystkich dostępnych mechanizmów, aby je odzyskać. Dziś jesteśmy o krok bliżej przywrócenia sprawiedliwości. Jednocześnie podejmujemy aktywne kroki w celu egzekwowania decyzji arbitrażowej w innych docelowych jurysdykcjach, w których znajdują się aktywa rosyjskie” – powiedział szef Grupy Naftogaz Oleksij Czernyszow.
Odsetki naliczone z tytułu niewypłacenia środków na podstawie wyroku arbitrażowego naliczają się do czasu całkowitej zapłaty odszkodowania na podstawie wyroku arbitrażowego.
W Finlandii Grupę Naftogaz reprezentują pro bono adwokaci Mikko Leppa i Tata Jaarinen z kancelarii HPP Attorneys, wspierani przez Covington & Burling, głównego doradcę prawnego koordynującego międzynarodowe działania egzekucyjne Naftohazu.
Jak informowaliśmy, w październiku 2016 roku Naftogaz wraz z sześcioma innymi spółkami Grupy Naftogaz wszczął postępowanie arbitrażowe przed Trybunałem Arbitrażowym Stałej Izby Sądu Arbitrażowego przeciwko Federacji Rosyjskiej na podstawie porozumienia pomiędzy Gabinetem Ministrów Ukrainy a rządem Ukrainy Federacji Rosyjskiej w sprawie promocji i wzajemnej ochrony inwestycji.
Naftohaz zwrócił się do Trybunału Arbitrażowego o zobowiązanie Rosji do zapłaty odszkodowania za naruszenie umowy o ochronie inwestycji, w szczególności za nielegalne wywłaszczenie strategicznie ważnych inwestycji energetycznych Naftohazu, które w 2014 roku stały się jednym z głównych celów Federacji Rosyjskiej na Krymie.
W lutym 2019 roku Sąd Arbitrażowy wydał wyrok częściowy na korzyść Naftohazu, potwierdzając jego jurysdykcję w sprawie i stwierdzając, że Rosja naruszyła obowiązki wynikające z Umowy o Ochronie Inwestycji poprzez nielegalne wywłaszczenie inwestycji Naftohazu na Krymie.Drugi etap postępowania arbitrażowego polegał na ustaleniu wysokości odszkodowania za straty poniesione przez Grupę Naftohaz. W lipcu 2022 roku Sąd Apelacyjny w Hadze potwierdził właściwość Trybunału Arbitrażowego w tej sprawie.
Dnia 12 kwietnia 2023 roku trybunał arbitrażowy nakazał Rosji zapłatę 5 miliardów dolarów odszkodowania za straty spowodowane zajęciem majątku spółek Grupy Naftohaz na Krymie w 2014 roku. Wyrok arbitrażu zapadł po rozprawach mających na celu ustalenie wysokości odszkodowania, które zakończyły się w marcu 2022 roku w związku z inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę.
Aktualności partnerów