Południowa Korea może udzielić Ukrainie pożyczki w wysokości 2,1 miliarda dolarów w ramach umowy międzyrządowej - Szmyhal
Poinformował o tym premier Denys Szmyhal podczas posiedzenia rządu, przekazuje Ukrinform.
„Dziś zatwierdzamy i kierujemy do parlamentu projekt ustawy o ratyfikacji umowy międzyrządowej między Ukrainą a Koreą. Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Współpracy Republiki Korei będzie mógł udzielić Ukrainie pożyczki do 2,1 miliarda dolarów” - powiedział.
Szmyhal zaznaczył, że rząd także rozdziela środki Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju w ramach projektu ARISE. Według niego chodzi o 2,4 miliarda hrywien na wsparcie ukraińskich rolników. Ponadto, umożliwione będą gwarancje kredytowe dla stymulowania kredytowania małych i średnich producentów rolnych oraz granty dla niewielkich gospodarstw, powiedział.
Później służba prasowa Ministerstwa Gospodarki poinformowała, że Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy Ukrainy „O ratyfikacji Ramowej Umowy między Rządem Ukrainy a Rządem Republiki Korei dotyczącej kredytów z Funduszu Rozwoju Ekonomicznego i Współpracy (EDCF) na lata 2024-2029”.
Zaznaczono, że przyjęcie tego projektu ustawy jest konieczne do wejścia w życie Ramowej Umowy dotyczącej kredytów z EDCF na lata 2024-2029 na sumę 2,1 miliarda dolarów, podpisanej 19 kwietnia 2024 roku w Waszyngtonie.
„Zrobiliśmy kolejny krok do finalizacji niezbędnych procedur wewnętrznych i rozpoczęcia udzielania preferencyjnych kredytów o równowartości 2,1 miliarda dolarów przez koreański Fundusz Rozwoju Ekonomicznego i Współpracy (EDCF) w ciągu następnych pięciu lat. Te środki będą przeznaczone na zakup sprzętu oraz na projekty odbudowy realizowane przez państwo lub państwowe firmy, z uzyskaną gwarancją państwową, a także na finansowanie budżetu państwa” - powiedziała pierwsza wicepremier - minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.
Według niej, uzyskanie przez Ukrainę długoterminowych i tanich kredytów przyczyni się do odbudowy potencjału produkcyjnego oraz tworzenia nowych miejsc pracy, co ma przyspieszyć odbudowę kraju i realizację szeregu projektów gospodarczych, nie czekając na zakończenie wojny.
Ramowa umowa wchodzi w życie z dniem otrzymania przez strony dyplomatycznymi kanałami ostatniego pisemnego powiadomienia o zakończeniu procedur wewnątrzpaństwowych, niezbędnych do wejścia w życie tej Ramowej Umowy.
Kolejnym etapem będzie przygotowanie do realizacji potencjalnie wybranych przez stronę koreańską projektów o planowanym finansowaniu 2,1 miliarda dolarów. Dla każdego projektu będą zawierane oddzielne umowy, które określą kwotę, terminy i warunki udzielania preferencyjnych pożyczek.
Jak informował Ukrinform, projekt ARISE jest realizowany przez Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy. Jest to projekt Banku Światowego, który został zatwierdzony dla Ukrainy w ubiegłym roku w ramach innowacyjnego i elastycznego modelu ramowego. Przewiduje on możliwości szybkiej mobilizacji zasobów partnerów do finansowania najpilniejszych potrzeb, a takie finansowanie może być rozszerzone w razie potrzeby, gdy pojawią się dodatkowe środki.