Prezes Banku Światowego jest gotowy zarządzać funduszem kredytowym G7 dla Ukrainy
Banga powiedział o tym agencji Reuters – podaje Ukrinform.
Zaznacza się, że Banga uczestniczył w spotkaniu ministrów finansów krajów G7 we Włoszech, którzy omawiają koncepcję takiego kredytu. Podkreślił, że Bank Światowy ma duże doświadczenie w zarządzaniu podobnymi funduszami pozamilitarnymi, w szczególności dla Afganistanu, i może „powtórzyć” tę pracę w przypadku pożyczki dla Ukrainy.
Jednocześnie Banga zauważył, że nie jest uczestnikiem negocjacji G7 w sprawie finansowania Ukrainy i że nie kontaktowali się z nim w tej sprawie przedstawiciele Departamentu Skarbu USA ani rządy krajów „Grupy Siedmiu”. Podkreślił jednak, że jest na to gotowy. „Wiem tylko, że jeśli zdecydują się nam to dać, czy będę gotowy? Więc. Mógłbym zarządzać takim funduszem. Będę potrzebował zapewnień, muszę się upewnić, że nasi ludzie rozumieją, jak z nich korzystać” – powiedział Banga.
Należy zauważyć, że Bank Światowy również przeprowadził poważną ocenę szkód wyrządzonych Ukrainie przez wojnę i w lutym oszacował, że kraj potrzebuje 486 miliardów dolarów na odbudowę infrastruktury, mieszkalnictwa i gospodarki po zakończeniu wojny, czyli prawie trzykrotność rocznej produkcji gospodarczej.
Banga stwierdził, że liczba ta prawdopodobnie wzrosła w wyniku niedawnych rosyjskich ataków rakietowych, ale odmówił podania nowych szacunków dotyczących zniszczeń.
„Dlatego staram się współpracować z rządem Ukrainy nad reformami, które ułatwią sektorowi prywatnemu inwestowanie w warunki pokoju i stabilności. Ukrainie bardzo trudno jest przyciągnąć wystarczającą ilość inwestycji prywatnych w celu ożywienia gospodarczego, jeśli nie zostaną wcześniej przeprowadzone prace przygotowawcze” – stwierdził Banga.
Jak podał w zeszłym tygodniu Ukrinform, agencja Reuters podała, że sekretarz skarbu USA Janet Yellen na spotkaniu szefów ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów Grupy Siedmiu (G7) we Włoszech przekona partnerów do poparcia planu Waszyngtonu dotyczącego przeniesienia zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie.
Chodzi o odsetki naliczone od 300 miliardów dolarów rosyjskich aktywów państwowych zamrożonych przez kraje zachodnie po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Stany Zjednoczone zaproponowały plan udzielenia Ukrainie pomocy w wysokości 50 miliardów dolarów pod warunkiem, że większość kosztów zostanie spłacona w postaci zysków z zamrożonych suwerennych aktywów Federacji Rosyjskiej oraz naliczonych od nich odsetek.
W dniach 24-25 maja we Włoszech odbyło się spotkanie ministrów finansów krajów G7. W sobotę do ministrów dołączy minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko.