Autonomia energetyczna: Szmyhal określił zadania dla wszystkich ministerstw
Podkreślił to premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas posiedzenia rządu, przekazuje Ukrinform.
„Drugim zadaniem jest decentralizacja i zapewnienie niezawodnych dostaw energii dla infrastruktury krytycznej” – zauważył Szmyhal.
Według niego w placówkach medycznych Ukrainy znajduje się obecnie ponad 11 tys. generatorów, a obecność co najmniej jednego generatora w szpitalach z oddziałami stacjonarnymi jest warunkiem zawarcia umowy z Państwową Służbą Zdrowia.
„W ramach wspólnego projektu z Bankiem Światowym instalujemy w placówkach medycznych stacje fotowoltaiczne z akumulatorami magazynującymi energię elektryczną. Obecnie takie stacje posiada ponad 60 szpitali” – poinformował szef rządu.
Przypomniał, że w ostatnim czasie placówki medyczne w 20 obwodach Ukrainy otrzymały 300 systemów magazynowania energii, „w sumie w 2024 roku placówki medyczne Ukrainy otrzymają 2000 takich systemów”.
„Zaopatrujemy także instytucje zabezpieczenia społecznego. W centrach usług społecznych dostępnych jest ponad 600 agregatów. Instytucje internatowe posiadają 780 generatorów. W centrach obsługi administracyjnej znajduje się 545 agregatów, a 109 wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne” – podkreślił premier.
Zdaniem Szmyhala wszystko to oznacza, że pomimo obecnych przerw w dostawie prądu i trudnej sytuacji obywatele Ukrainy będą mieli dostęp do usług medycznych, socjalnych i publicznych.
„Prace te należy nie tylko kontynuować, ale także przyspieszyć i rozszerzyć. Dlatego zadaniem każdego ministerstwa i ministra jest zapewnienie autonomii energetycznej wszystkim wyznaczonym
Instytucjom za które jesteście odpowiedzialni. Dotyczy to zarówno energii elektrycznej, jak i energii cieplnej” – podsumował.
Jak podawał Ukrinform, od dnia 14 maja ograniczenia w dostawie prądu zostały rozszerzone na odbiorców domowych.
22 marca najeźdźcy wznowili masowe ataki na obiekty energetyczne. W szczególności zniszczone zostały elektrociepłownie: Bursztyńska, Ładziżyńska, Żmijska, Trypilska, a także masowo wróg ostrzeliwał elektrownie wodne. Generalnie rząd szacuje utratę mocy wytwórczych na poziomie 8 GW.