Ukraina otrzymała już 1,6 miliarda euro bezpośredniego wsparcia budżetowego od Niemiec – Ministerstwo Finansów
Jak podał Ukrinform, powołując się na służbę prasową Ministerstwa Finansów, poinformował o tym Minister Finansów Ukrainy Serhij Marczenko podczas dyskusji z członkami Komisji Budżetowej niemieckiego Bundestagu na temat aktualnego stanu systemu finansowego Ukrainy, priorytetowych wydatków budżetu państwa na lata 2024 i 2025 oraz wykorzystanie zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej na potrzeby Ukrainy.
„Dzięki pomocy finansowej otrzymanej od darczyńców międzynarodowych od pierwszych dni wojny na pełną skalę Rząd Ukrainy był w stanie terminowo i w pełni sfinansować priorytetowe wydatki budżetowe. Niemcy są wiarygodnym partnerem Ukrainy w kwestiach wojskowych, finansowych i humanitarnych. Jako Minister Finansów jestem szczególnie wdzięczny za ukierunkowane bezpośrednie wsparcie budżetowe na łączną kwotę 1,6 mld euro, z czego 1,3 mld euro otrzymało formę dotacji. Pozwoliło to uniknąć dodatkowego zadłużenia systemu finansowego Ukrainy w warunkach niepewności” – powiedział Marczenko.
Odnosząc się do kluczowych potrzeb budżetowych Minister Finansów podkreślił, że obecnie absolutnym priorytetem jest terminowe zabezpieczenie wydatków sektora bezpieczeństwa i obronności. Jednocześnie wsparcie partnerów jest kluczowe dla finansowania sfery społecznej, humanitarnej i szybkiego ożywienia gospodarczego, w szczególności infrastruktury krytycznej i energetycznej.
W tym kontekście podkreślano, że zamrożone aktywa rosyjskie powinny stać się dla Ukrainy dodatkowym źródłem ożywienia gospodarczego i stabilnego finansowania priorytetowych wydatków budżetowych na rok 2025 i lata kolejne.
Ministerstwo Finansów zauważa, że niezwykle istotna dla utrzymania efektywności energetycznej oraz szybkiej odbudowy i rekonstrukcji uszkodzonych obiektów infrastruktury krytycznej jest także współpraca z rządem Niemiec.
„Na tle systematycznego rosyjskiego terroru energetycznego szczególnie doceniamy wsparcie Niemiec w zapewnieniu stabilności sektora energetycznego i niezakłóconego przejścia sezonu grzewczego. W szczególności w ramach projektów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju ( EBOR) i Instytucji Kredytowej Odbudowy (KfW), Ukraina otrzymała od Niemiec ponad 220 mln euro w formie dotacji, pożyczek i gwarancji na potrzeby energetyki” – dodał Marczenko.
Jak informowaliśmy, od początku zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji, dzięki partnerstwom miejskim udało się stworzyć operacyjne kanały dostaw niezbędnej pomocy z Niemiec do dotkniętych klęską miast. Od lutego 2022 r. liczba stowarzyszeń międzyregionalnych wzrosła do 200.