Ukończenie budowy dwóch bloków energetycznych w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej: Energoatom ogłasza zaangażowanie Westinghouse
Jak podaje Ukrinform, o tym poinformował PKW „Energoatom” na podstawie wyników spotkania pełniącego obowiązki menadżera Petra Kotina z dyrektorem generalnym Westinghouse Electric Company Patrickiem Fragmanem.
„Prowadzimy już pewną część badań zarówno dla działających bloków energetycznych, jak i dla tych w budowie – CHAES-3, CHAES-4, które uzupełniają know-how Energoatomu. Westinghouse wspiera wysiłki NAEK w tych obszarach, gdzie nasze doświadczenie i wiedza mogą być szczególnie przydatne dla Ukrainy. Oczywiście nie jest to ta sama rola, co w przypadku jednostek nr 5 i 6, w których jesteśmy twórcami technologii, ale z całą pewnością mogę powiedzieć: w niektórych aspektach pomagamy Energoatomowi” – powiedział Fragman.
Z kolei Kotin powiedział, że pracownicy Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej pracują zgodnie z harmonogramem i już w czerwcu br. blok nr 3 będzie gotowy do montażu urządzeń.
„Projekt ustawy o dokończeniu budowy bloków już trafił do parlamentu. Gdy tylko zostanie przyjęty, następnego dnia przystąpimy do montażu dalszego oprzyrządowania” – powiedział Kotin.
Jak informowaliśmy, na początku kwietnia Gabinet Ministrów zatwierdził opracowany przez Ministerstwo Energii projekt ustawy Ukrainy „W sprawie rozmieszczenia, projektowania i budowy bloków energetycznych nr 3 i nr 4 w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej”. Projekt ustawy określa lokalizację bloków energetycznych, liczbę reaktorów, ich rodzaje i ogólną charakterystykę, a także ogólne wymagania dotyczące projektowania i budowy.
Kotin spodziewa się podpisania umowy na zakup dwóch reaktorów jądrowych w Bułgarii w czerwcu. Informacja o zamierzeniach takiego zakupu pojawiła się w marcu 2023 roku. Są to rosyjskie reaktory z niedokończonej elektrowni jądrowej w Belene.
Obecnie w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej pracują dwa bloki energetyczne o mocy nominalnej 1000 MW każdy. Budowę bloku energetycznego nr 3 rozpoczęto we wrześniu 1985 r., bloku nr 4 w czerwcu 1986 r. Obydwa bloki zaprojektowane są na moc 1000 MW, z pracą bloku reaktora WWER-1000/B-320. Pomimo gotowości budowy trzeciego bloku na poziomie 75% i czwartego na poziomie 28%, w 1990 roku w związku z moratorium na budowę nowych elektrowni jądrowych projekt został czasowo zawieszony.