Komisja Parlamentu Europejskiego zatwierdziła przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą na kolejny rok
Poinformowały o tym służby prasowe PE – podaje Ukrinform.
Jak zauważono, decyzję w sprawie Ukrainy przyjęto 26 głosami, przeciw było 10 członków komisji, jeden wstrzymał się od głosu.
Proponuje się przedłużenie tymczasowego zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na eksport ukraińskich produktów rolnych do UE na kolejny rok – od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r., w celu wsparcia Ukrainy w warunkach wojny agresywnej .
Jednocześnie ustawodawstwo upoważnia Komisję Europejską do „podjęcia środków operacyjnych i wdrożenia wszelkich niezbędnych środków w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby krajów UE w związku z importem z Ukrainy”.
Zapewnia także awaryjne hamowanie „szczególnie wrażliwych” produktów rolnych, czyli drobiu, jaj i cukru. Oznacza to, że jeśli wielkość importu tych produktów przekroczy średnią wielkość z lat 2022 i 2023, cła zostaną nałożone ponownie.
W odrębnym głosowaniu komisja zatwierdziła zawieszenie na kolejny rok wszelkich ceł na import z Mołdawii. Decyzja została przyjęta 28 głosami, przeciw było dwóch członków komisji, a 6 wstrzymało się od głosu.
Oczekuje się, że Parlament Europejski będzie głosował nad stanowiskiem w pierwszym czytaniu podczas sesji plenarnej w przyszłym tygodniu. Następnie Rada UE oficjalnie zatwierdzi rozporządzenie, które wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.
Jak informował Ukrinform, w styczniu Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie o kolejny rok tzw. autonomicznych środków handlowych dla towarów produkowanych na Ukrainie i w Mołdawii, co oznacza kontynuację reżimu liberalizacji handlu między UE a tymi krajami.
Autonomiczne środki handlowe UE dla Ukrainy weszły w życie 4 czerwca 2022 r. w celu wsparcia ukraińskiej gospodarki. Według Komisji Europejskiej w ciągu 12 miesięcy do października 2023 r. łączny wolumen ukraińskiego importu do UE wyniósł 24,3 mld euro, czyli o 0,3 mld euro więcej niż w 2021 r.
Liberalizacja handlu została wprowadzona w ramach liberalizacji ceł przewidzianej w Układzie Stowarzyszeniowym Ukraina-UE oraz utworzenia Pogłębionej i Wszechstronnej Strefy Wolnego Handlu.