Ministerstwo Gospodarki planuje rozszerzenie programu „Przystępne pożyczki 5-7-9%”
Zostało to omówione podczas spotkania Pierwszego Wicepremiera Ukrainy - Ministra Gospodarki Ukrainy Julii Swyrdenko z przedstawicielami firm - członków Amerykańskiej Izby Handlowej na Ukrainie (ACC), informuje Ukrinform, powołując się na służbę prasową Ministerstwo Gospodarki.
„Naszym zadaniem na ten rok jest skupienie się w negocjacjach z partnerami na wsparciu ukraińskiego biznesu i pokryciu deficytu budżetowego. Ministerstwo Gospodarki koncentruje się na rozwoju przemysłu przetwórczego, integracji na rynkach UE, odnowieniu umów z Kanadą, ZEA, dostępie do rynków afrykańskich oraz kwestiach polityki podatkowej. Osobną kwestią jest deregulacja. Prowadzimy otwarty dialog z biznesem, aby lepiej zrozumieć jego potrzeby w tym zakresie. Pracujemy również nad strategią gospodarczą odbudowy Ukrainy, której duża część jest dziełem ukraińskich przedsiębiorstw” – powiedział Swyridenko.
Tym samym uczestnicy dyskutowali o priorytetowych dla biznesu sprawach, takich jak deregulacja, rozminowywanie, zasiewy, w których przedsiębiorcy potrzebują wsparcia ze strony państwa.
W szczególności Ministerstwo Gospodarki pracuje nad rozszerzeniem programu tanich pożyczek „5-7-9”, planowane jest dodanie sektorów, które mogą korzystać z programu po obniżonej stawce, otrzymywać gwarancje od państwa.
Jak informowaliśmy, rządowy program „Przystępne pożyczki 5-7-9%” wystartował 1 lutego 2020 roku. Przyznanie jednej z trzech możliwych rat kredytu w ramach tego programu uzależnione jest od wielkości przedsiębiorstwa kredytobiorcy oraz okresu jego działalności.
W celu optymalizacji wydatków budżetu państwa, 14 marca 2023 r. Rada Ministrów dokonała zmian w programach państwowych „Przystępne pożyczki 5-7-9%” oraz „Przystępny leasing finansowy 5-7-9%.
Tym samym producenci towarów rolnych będą mieli możliwość otrzymania wsparcia finansowego na kampanię siewną, w tym z możliwością przedłużenia udzielonych pożyczek, pod warunkiem spłaty przez przedstawicieli dużego i średniego agrobiznesu do 25% otrzymanej pożyczki.
Zgodnie z programem „5-7-9% dostępnych kredytów” oprocentowanie kredytów na cele inwestycyjne dla średnich i dużych przedsiębiorstw ustalane jest na poziomie 9% w skali roku, z możliwością obniżenia do 7% w skali roku w przypadku powstają nowe miejsca pracy; dla mikro i małych firm – na poziomie 7% w skali roku z możliwością obniżenia dla kredytów inwestycyjnych do 5%. W przypadku pożyczek na uzupełnienie kapitału obrotowego stawka rekompensaty dla wszystkich przedsiębiorstw jest ustalona na poziomie 9% rocznie.