MAEA poinformowała o braku wycieków promieniowania na obiektach elektrowni jądrowej w Zaporożu

MAEA poinformowała o braku wycieków promieniowania na obiektach elektrowni jądrowej w Zaporożu

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi poinformował dziś o aktualnej sytuacji radiacyjnej w Zaporoże Elektrowni Jądrowej (ZAES), która od początku marca jest okupowana przez wojska rosyjskie.

Według Ukrinformu, odpowiednie informacje o obecnym stanie ZAES zostały opublikowane na oficjalnej stronie internetowej MAEA.

„Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o wznowieniu ostrzału w ostatnich dniach w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP), ale zauważyła, że ​​wszystkie systemy bezpieczeństwa nadal działają i nie nastąpił wzrost poziomu promieniowania. Zostało to ogłoszone dzisiaj przez dyrektora generalnego MAEA Rafaela Mariano Grossi”, czytamy w opublikowanych informacjach.

Według raportu ZAES uzyskuje obecnie dostęp do zewnętrznych źródeł energii elektrycznej po tym, jak w czwartek elektrownia tymczasowo utraciła połączenie z ostatnią zewnętrzną linią elektryczną o napięciu 750 kV. Oba reaktory, odłączone od sieci elektrycznej, ponownie działają po wznowieniu pracy przez sieć energetyczną w piątek. Cztery inne reaktory ZAES zostały odłączone od sieci przed wydarzeniami w czwartek i pozostają wyłączone.

Grossi zaznaczył, że obszar ZAES był ostrzeliwany w ubiegły czwartek, piątek i sobotę, ale Ukraina wciąż nie ma pełnych informacji o charakterze zniszczeń spowodowanych ostrzałem.

„W wyniku ostrzału doszło do wybuchu na terenie stacji, gdzieś około 100 metrów od budynków reaktora oraz jednego z wiaduktów przy którym znajdują się dwa tzw. budynki specjalne. Budynki te zawierają obiekty wewnętrzne, w tym stacje uzdatniania wody, warsztaty naprawy sprzętu i zakłady gospodarki odpadami. Na terenie tej samej miejscowości uszkodzeniu uległy też niektóre rury wodociągowe, ale zostały już odremontowane”, czytamy w informacji.

Odnosząc się do informacji otrzymanych z Ukrainy, Grossi stwierdził, że wszystkie pomiary poziomu radioaktywności w Zaporożu pozostają w granicach normy i nie stwierdzono żadnych oznak wycieku wodoru.

Jak wspomniano, niedawny ostrzał ponownie potwierdził ryzyko potencjalnego incydentu jądrowego w ZAES, która jest największą elektrownią jądrową w Europie.

„Według dyrektora generalnego (MAEA), nadal konsultuje się ze wszystkimi stronami w celu wysłania misji ekspertów MAEA do tej stacji w ciągu najbliższych kilku dni, aby zapewnić jej niezawodność i bezpieczeństwo. Planowana misja mogłaby ocenić fizyczne szkody wyrządzone obiektom ZAES, określić sprawność jego głównego i zapasowego systemu bezpieczeństwa, a także ocenić warunki pracy personelu i wdrożyć pilne środki ochronne na terenie kampusu”, powiedziano w oświadczeniu MAEA.

Jak donosił Ukrinform, dnia 4 marca elektrownia atomowa Zaporoże, największa elektrownia atomowa w Europie, została przejęta przez rosyjskie wojsko. Od tego czasu najeźdźcy rozmieszczają na miejscu sprzęt wojskowy i amunicję, ostrzeliwując okoliczne tereny.

Unia Europejska potępia działania wojskowe rosji wokół elektrowni atomowej w Zaporożu i wezwała federację rosyjską do natychmiastowego przekazania kontroli nad elektrownią Ukrainie.

Na początku przyszłego tygodnia inspektorzy MAEA mają odwiedzić okupowaną przez rosję elektrownię atomową Zaporoże, aby ocenić bezpieczeństwo elektrowni i rozwiązać problemy spowodowane walkami. Ponadto zespół specjalistów może dostarczyć do elektrowni jądrowej części zamienne, urządzenia do monitoringu promieniowania i inne niezbędne materiały w celu poprawy poziomu bezpieczeństwa elektrowni.

Dziś specjaliści Energoatomu ostrzegli, że w przypadku poważnej awarii w elektrowni atomowej w Zaporożu, zgodnie z prognozą róży wiatrów na poniedziałek 29 sierpnia, chmura radiacyjna rozprzestrzeni się na część południowej Ukrainy i południowo-zachodnie regiony Rosji.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-