Parlament dostosował działalność spółek akcyjnych do przepisów UE
Rada Najwyższa uchwaliła ustawę o spółkach akcyjnych, dzięki której krajowe przepisy w zakresie ładu korporacyjnego są dostosowywane do prawodawstwa UE.
Jak donosi Ukrinform, deputowany ludowy Jarosław Zelezniak poinformował o tym w Telegramie.
„Parlament przyjął nową ustawę nr 2493 o spółkach akcyjnych. Za głosowało 232 posłów” – napisał poseł.
Jak stwierdzono w nocie wyjaśniającej, zmiany legislacyjne przewidziane w niniejszym dokumencie mają na celu podniesienie poziomu ładu korporacyjnego w podmiotach gospodarczych zgodnie z europejskimi praktykami i standardami, co pomoże chronić prawa inwestorów i poszerzyć możliwości pozyskiwania kapitału.
W szczególności ustawa przewiduje usprawnienie kwestii odbycia walnego zgromadzenia spółki akcyjnej poprzez wprowadzenie mechanizmu odbywania walnego zgromadzenia z wykorzystaniem głosowania elektronicznego, wprowadzenie instytucji doradcy ds. praw korporacyjnych, który będzie prowadził działania upowszechniające badania, udzielanie porad i innych zaleceń dotyczących praw korporacyjnych.
Jednocześnie przewiduje się ustanowienie wymogów dotyczących ładu korporacyjnego profesjonalnych uczestników giełdy; dać spółce akcyjnej możliwość wyboru jednopoziomowej struktury zarządzania; wprowadzić mechanizm rozliczania akcji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i dodatkową odpowiedzialnością w systemie księgowym KDPW.
Ponadto rozstrzygane są kwestie odpowiedzialności urzędników spółki akcyjnej, w szczególności poprzez zapewnienie mechanizmu rekompensaty za szkody, ustanowienie ograniczeń w zajmowaniu stanowisk w spółce akcyjnej oraz możliwość wcześniejszego zakończenia pełnomocnictw funkcjonariuszy spółki akcyjnej, jeżeli osoby te wyrządzają szkodę spółce akcyjnej itp.
Jak informowaliśmy, szefowie państw i rządów Unii Europejskiej 23 czerwca podjęli decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE.
Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk zapowiedział, że Rada Najwyższa przyjmie do końca roku wszystkie ustawy niezbędne do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Parlament przygotowuje niezbędną listę projektów ustaw.
prs