Biznes na tle wojny pesymistycznie podchodzi do przyszłego rozwoju swoich przedsiębiorstw - NBU
W wyniku wojny na pełną skalę ukraiński biznes jest pesymistycznie nastawiony do przyszłego rozwoju swoich przedsiębiorstw, przewiduje wzrost inflacji i osłabienie hrywny.
Według Ukrinformu świadczą o tym wyniki ankiety wśród kierownictwa firm, którą Narodowy Bank przeprowadził w II kwartale 2022 r., informuje służba prasowa regulatora.
„Biznes spodziewa się zmniejszenia produkcji towarów i usług na Ukrainie w wyniku wojny na pełną skalę i jest pesymistycznie nastawiony do poziomu aktywności biznesowej swoich przedsiębiorstw. W ciągu najbliższych 12 miesięcy respondenci przewidują wzrost inflacji i dewaluację waluta krajowa” – czytamy w raporcie.
Wskaźnik oczekiwań biznesowych (IPI) wyniósł 72,6% wobec 108,2% w I kw. 2022 r. (dalej I kw.). Spadek IDI wynikał z pogorszenia szacunków dla wszystkich składowych indeksu, z których najistotniejsze - dla kosztów inwestycyjnych robót budowlanych, maszyn, urządzeń i zapasów. Respondenci przedsiębiorstw wszystkich rodzajów działalności oczekują spadku liczby zatrudnionych w ich przedsiębiorstwach.
Przedsiębiorcy spodziewają się zmniejszenia produkcji towarów i usług na Ukrainie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Saldo odpowiedzi wyniosło minus 48,7% wobec minus 1,7% w pierwszym kwartale. Pogorszyły się oczekiwania biznesowe co do kursu hrywny. Ponad połowa badanych (52%) uważa, że kurs waluty przekroczy 36,00 UAH/USD. Średnia wartość kursu walutowego, której respondenci spodziewają się za 12 miesięcy, to 36,06 UAH/USD (w poprzednim kwartale – 29,35 UAH/USD). Wzrosły również oczekiwania inflacyjne przedsiębiorców: w II kwartale oczekiwana roczna inflacja wyniosła 21,5% wobec 9,5% w poprzednim kwartale. Ponadto 58,2% ankietowanych przedsiębiorstw uważa, że inflacja w ciągu najbliższych 12 miesięcy przekroczy 20,0%. Najważniejszym czynnikiem proinflacyjnym są operacje wojskowe według 93,2% badanych.
Menedżerowie znacznie pogorszyli swoje oceny bieżącej sytuacji finansowo-ekonomicznej własnych przedsiębiorstw: saldo odpowiedzi wyniosło minus 28,8% wobec 6,6% w I kwartale.
Szacunki przedsiębiorstw dotyczące zmian własnej sytuacji finansowo-ekonomicznej w najbliższych 12 miesiącach również są negatywne: saldo odpowiedzi wynosi minus 17,1% (w pierwszym kwartale 7,2%). Pogorszenia sytuacji finansowo-gospodarczej spodziewają się respondenci wszystkich rodzajów działalności gospodarczej, z wyjątkiem przedsiębiorstw budowlanych. Najbardziej pesymistyczne oczekiwania są wśród przedsiębiorstw zajmujących się zaopatrzeniem w energię i wodę (minus 26,7%) oraz transportem i łącznością (minus 26,4%).
Biznes przewiduje spadek wolumenu sprzedaży swoich produktów zarówno na Ukrainie, jak i na rynku zagranicznym. Pogorszyły się również oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące nakładów inwestycyjnych zarówno na maszyny, urządzenia i zapasy, jak i prace budowlane. Jednocześnie, mimo niskiego poziomu, oceny wielkości przyciągania inwestycji zagranicznych przez przyciągające je przedsiębiorstwa pozostały pozytywne. Jednocześnie firmy przewidują zmniejszenie liczby pracowników w swoich przedsiębiorstwach. Najbardziej pesymistyczne szacunki dotyczą przedsiębiorstw budowlanych (minus 50,0% i górnictwa minus 45,9%).
Badanie kwartalne zostało przeprowadzone od 3 maja do 1 czerwca 2022 r. W badaniu wzięły udział 592 przedsiębiorstwa z 21 regionów kraju. Wśród badanych przedsiębiorstw 22,5% to przedsiębiorstwa handlu hurtowego i detalicznego, 19,3% - przemysł przetwórczy, 15,7% - rolnictwo, 12,2% - transport i łączność, 6,4% - przemysł wydobywczy, 5, 1% - zaopatrzenie w energię i wodę, 3,0% - budownictwo, 15,9% - inne.
Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji władimir putin ogłosił rozpoczęcie inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Oddziały federacji rosyjskiej ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi z użyciem artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Siły Zbrojne Ukrainy stawiają zaciekły opór rosyjskim najeźdźcom.
prs