Polska jest zainteresowana przywróceniem przedwojennego handlu z Ukrainą - USPP
Polska jest zainteresowana przywróceniem przedwojennych wskaźników handlu i współpracy z Ukrainą, a w przyszłości tworzeniem projektów na dużą skalę, w szczególności w dziedzinie inżynierii mechanicznej i kompleksu wojskowo-przemysłowego.
Zostało to omówione na konferencji biznesowej „Możliwości współpracy polskich i ukraińskich przedsiębiorstw w dziedzinie inżynierii mechanicznej” – informuje Ukrinform, powołując się na Ukraiński Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców.
„Gospodarka naszego regionu bardzo traci na tej wojnie, a to będzie prowadzić do długofalowych zmian w jej strukturze. Geografia biznesu się zmienia, wiele miejsc pracy prawdopodobnie zniknie. Musimy odpowiednio odpowiedzieć na wszystkie te wyzwania. Powojenna odbudowa Ukrainy musi być szybka. Tu widzę dobrą perspektywę dla inwestorów polskich i ukraińskich, bo nie mówimy o żadnych regionach czy powiatach, ale o naszym regionie jako całości w strukturze Unii Europejskiej” – powiedział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP na Ukraina Bartosz Cichocki.
Z kolei prezydent USPP Anatolij Kinach zaznaczył, że Polska jest i będzie strategicznym partnerem politycznym i gospodarczym Ukrainy. Na koniec 2021 r. kraj zajmował drugie miejsce wśród głównych ukraińskich zagranicznych partnerów gospodarczych z dwustronnym obrotem handlowym wynoszącym około 11 mld USD. Wskaźniki te można znacznie poprawić dzięki wspólnym wysiłkom.
„Wojna rosji z Ukrainą spowodowała znaczne szkody w rozwoju wewnętrznym. Jeśli utrzyma się w najbliższych miesiącach, PKB Ukrainy w 2022 r. spadnie o 40-45% - takie są prognozy Banku Światowego. To rzeczywistość, którą należy wziąć pod uwagę, ale nie powód do pesymizmu. Wręcz przeciwnie, jesteśmy gotowi do intensywniejszej pracy, według nowych standardów Ukraina ma coś do zaoferowania” – powiedział.
Strony podkreśliły potrzebę rozwijania nowych powiązań – infrastrukturalnych, produkcyjnych, eksportowych, oraz zwróciły uwagę, że warto liczyć na długofalową współpracę, angażującą w projekty instytucje międzynarodowe i fundusze darczyńców.
Jak informowaliśmy, Warszawa planuje oferować Kijowowi swoje usługi komunikacyjne w eksporcie ukraińskiego zboża za granicę w kontekście blokady ukraińskich portów na Morzu Czarnym przez rosyjskiego agresora.
Jak informowaliśmy, 24 lutego rosyjski prezydent putin zapowiedział inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie niszczą obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, systemów rakietowych i rakiet balistycznych. Siły Zbrojne Ukrainy, Gwardia Narodowa, Wojska Obrony Terytorialnej i cały naród ukraiński stawiają bohaterski opór wojskom rosyjskim i zadają im ciężkie straty.
prs