Narodowy Bank Ukrainy spodziewa się spadku realnego PKB o co najmniej jedną trzecią
Według szacunków Narodowego Banku Ukrainy w 2022 r. krajowa gospodarka będzie się stopniowo ożywiać. Jednak realny PKB może spaść o co najmniej jedną trzecią.
Według Ukrinformu poinformowała o tym służba prasowa Narodowego Banku Ukrainy po posiedzeniu Komitetu Polityki Pieniężnej NBU.
Zauważono, że aktywność gospodarcza na Ukrainie stopniowo się ożywia. Liczba przedsiębiorstw, które całkowicie zaprzestały działalności, spadła z 30% na początku marca do 23% na początku kwietnia.
Zużycie i produkcja energii elektrycznej utrzymuje się na stabilnym poziomie, a liczba otwartych zakładów konsumpcji publicznej i ich obroty wzrastają. O ożywieniu aktywności gospodarczej świadczy także wznowienie sprzedaży biletów przez Ukrzaliznytsia i stabilny na nie popyt.
Jednocześnie w wielu regionach Ukrainy trwają aktywne działania wojenne. Prowadzi to zarówno do wzrostu strat wśród ludności, jak i do dalszego niszczenia infrastruktury i zakładów produkcyjnych.
„Atak Rosji na pełną skalę na Ukrainę doprowadził również do zerwania więzi przemysłowych między regionami i znacznego wzrostu przymusowej migracji. W efekcie straty wojenne będą znaczne. Według szacunków NBP gospodarka będzie się stopniowo ożywiać, jednak realny PKB może spaść o co najmniej jedną trzecią w 2022 roku.
Eksperci zauważają, że spadek PKB Ukrainy jest oczekiwany we wszystkich komponentach. W szczególności zmniejszy się konsumpcja prywatna ze względu na wymuszony exodus wielu obywateli z kraju, rosnące bezrobocie, niższe dochody i oszczędności na nieistotnych wydatkach. Ze względu na dużą niepewność i wysokie ryzyka, aktywność inwestycyjna również zostanie znacznie ograniczona.
Jednak ostateczna ocena strat dla gospodarki, jakie poniosła rosyjska agresja na Ukrainę na pełną skalę, będzie zależeć od czasu trwania działań wojennych - podkreślił NBU.
Jak podawał Ukrinform, 11 kwietnia Bank Światowy przewidział spadek ukraińskiej gospodarki w 2022 roku z powodu wojny o prawie 45,1%. Z kolei MFW poinformował 31 marca, że roczny spadek produkcji na Ukrainie może ostatecznie być znacznie wyższy niż wcześniej przewidywano - w granicach 25-35%.
Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wyrzutni rakietowych i rakiet balistycznych. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.
prs