Ukraina na pewno sama się wyżywi, ale federacja rosyjska może wywołać kryzys żywnościowy na świecie – Szmyhal
Premier Denys Szmyhal jest przekonany, że Ukraina na pewno się wyżywi, ale istnieje zagrożenie, że federacja rosyjska może wywołać kryzys żywnościowy na świecie.
Wyraził tę opinię w wywiadzie dla BBC News Ukraine, donosi Ukrinform.
„Na pewno się wyżywimy. Pytanie brzmi, czy ta rosyjska agresja na Ukrainę spowoduje kryzys żywnościowy na świecie. Blokują porty, uniemożliwiają siew. Będzie to miało trwały wpływ na światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Rozumiemy, że blokowanie i niemożność zasiania wystarczającej ilości zboża, której oczekują inne kraje na różnych kontynentach, nie dotyczy już Ukrainy, ale hybrydowego wpływu na świat poprzez bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział Szmyhal.
Według niego kampania siewna rozpoczęła się w 22 regionach. W ubiegłym roku w tym okresie siew rozpoczął się w 16 regionach - ze względu na warunki pogodowe. Teraz warunki pogodowe są lepsze do siewu, więc zaczęliśmy szybciej.
„Nasi rolnicy, jak wszyscy inni, robią bohaterskie rzeczy, przeprowadzając tę kampanię zasiewów, pomimo niewybuchów, min i innych zagrożeń. Spodziewamy się o 20% mniej zbóż jarych. Zboża ozime wysiewa się od jesieni i jest ich więcej niż przed rokiem. Oczywiście spodziewamy się mniejszych zbiorów – z przyczyn obiektywnych, ze względu na działania wojenne, brak sprzętu, ludzi, którzy poszli walczyć. Ale sezon siewu już się rozpoczął” – powiedział Szmyhal.
Z reguły – dodał premier – Ukraina zbiera dość duże plony, które wystarczyłyby samemu krajowi na 7-8 lat.
Jeśli mówimy o eksporcie i imporcie – zaznaczył premier – to naprawdę bardzo ucierpiały – redukcja to 50% lub nawet więcej. „Pomimo tego za I kwartał 2022 r. uzyskaliśmy dość dobry budżetowo wynik finansowy - 110%. Dało nam to możliwość indeksowania emerytur, wspierania osób poszkodowanych i uruchamiania specjalistycznych programów” – podkreślił Szmyhal.
Powiedział, że firmy płaciły podatki i dywidendy przez cały marzec. Pozwoliło nam to na wypełnienie budżetu państwa i naszych zobowiązań. Nasi partnerzy wspierali nas bardzo mocno od pierwszych dni: Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada i szereg innych krajów. Wielka Brytania udziela Ukrainie bardzo silnego wsparcia we wszystkich dziedzinach: w technologiach humanitarnych, finansowych i wojskowych.
„To wsparcie pozwala nam rządzić krajem. Wszystko to dzieje się na krawędzi, bo trwa wojna, niszczą nas, rozrywają łańcuchy dostaw, niszczą infrastrukturę, niszczą infrastrukturę paliwowo-energetyczną” – powiedział szef rządu.
Wcześniej informowano, że kampania siewna rozpoczęła się w 21 regionach. Gabinet Ministrów zwiększył wielkość państwowej gwarancji rekompensaty oprocentowania kredytów dla producentów rolnych w okresie siewu z 50 mln hrywien do 1,5 mld hrywien na jedno przedsiębiorstwo. Według stanu na 6 kwietnia banki udzieliły rolnikom kredytów na prawie 1,8 mld UAH na udaną kampanię zasiewów. Ze wsparcia skorzystało ponad 900 producentów rolnych.
Jednocześnie na skutek rosyjskiej agresji eksport towarów ukraińskich spadł w marcu o połowę, import ponad trzykrotnie. W marcu Ukraina wyeksportowała 5,97 mln ton produktów o wartości 2,7 mld USD. Natomiast w lutym państwo wyeksportowało 13,1 mln ton towarów o wartości 5,3 mld dolarów. Obecnie głównym towarem eksportowym są rudy, kukurydza, żelazostopy i olej roślinny.
Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wyrzutni rakietowych i rakiet balistycznych. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.
prs