Eksport ukraińskich towarów zmniejszył się o połowę z powodu rosyjskiej agresji

Eksport ukraińskich towarów zmniejszył się o połowę z powodu rosyjskiej agresji

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Z powodu rosyjskiej agresji eksport ukraińskich towarów spadł w marcu o połowę, import zmalał ponad trzykrotnie.

Według Ukrinformu poinformowało o tym służba prasowa Ministerstwa Gospodarki.

„W marcu 2022 r. eksport towarów ukraińskich spadł o połowę, import ponad trzykrotnie. Szczególnie ucierpiał eksport metali i produktów rolnych, jednak wielkość eksportu szeregu towarów głęboko przetworzonych pozostała praktycznie niezmieniona w porównaniu z okresem przedwojennym” – czytamy w raporcie.

W marcu Ukraina wyeksportowała 5,97 mln ton produktów o wartości 2,7 mld USD. Natomiast w lutym państwo wyeksportowało 13,1 mln ton towarów o wartości 5,3 mld dolarów. Obecnie głównym towarem eksportowym są rudy, kukurydza, żelazostopy i olej roślinny.

Eksport metali znacznie się zmniejszył. W szczególności prawie dziesięciokrotnie spadł eksport wyrobów walcowanych - z 437 tys. ton w lutym do 47 tys. ton w marcu. W przypadku niektórych wyrobów  metalurgicznych eksport w ogóle nie był realizowany. Wynika to przede wszystkim z fizycznego zniszczenia obiektów hutniczych i wstrzymania produkcji.

W marcu Ukraina wyeksportowała 1,1 mln ton kukurydzy, 309 tys. ton pszenicy, 118 tys. ton oleju słonecznikowego, 40 tys. ton soi. To 4 razy mniej niż w lutym.

Jednocześnie w wyniku rosyjskiej inwazji import ukraiński poniósł znaczne straty. Jeśli w lutym państwo sprowadziło 5 mln ton towarów o wartości 5,9 mld USD, to w marcu sprowadziło 1,6 mln ton o wartości 1,8 mld USD. Dziś najważniejszymi produktami importowanymi na Ukrainę są gaz, ropa, produkty naftowe i węgiel.

Jednocześnie eksport wielu towarów głęboko przetworzonych utrzymał się na poziomie poprzedniego miesiąca i wzrósł. Są to np. produkty kablowe wyeksportowane za 111 mln dolarów (130 mln dolarów w lutym) lub okładziny z drewna - 32 mln dolarów wobec 26 milionów dolarów w lutym.

„Wróg celowo podkopuje gospodarkę naszego państwa, blokując krajowy eksport. Tradycyjnym szlakiem eksportu towarów eksportowych były porty czarnomorskie, dziś blokowane przez rosję. Ponadto okupanci atakują przedsiębiorstwa metalurgiczne i infrastrukturę rolną, aby w przyszłości nie dopuścić do przywrócenia naszych zdolności” –  powiedziała I Wicepremier - Minister Gospodarki Julia Swiridenko.

Stwierdziła, że ​​rząd szybko reaguje na te wyzwania.

„Zwiększamy przepustowość transportu kolejowego, drogowego i rzecznego na zachodniej granicy Ukrainy, przyciągając producentów, handlowców, firmy transportowe. Pozostałości podstawowych upraw rolnych na Ukrainie wystarczą do zapewnienia eksportu. Ponadto rozpoczęcie siewu napawa powściągliwym optymizmem co do przyszłych zbiorów” – zaznaczyła Sviridenko.

Jak informowaliśmy, 24 lutego prezydent rosji putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastrukturalne, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wyrzutni rakietowych i rakiet balistycznych. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-