Wojna na Ukrainie może wywołać kryzys żywnościowy na świecie
Taka prognoza przewodniczącego Ogólnoukraińskiej Rady Rolnej Andrija Dikuna została opublikowana na stronie internetowej agencji, donosi Ukrinform.
Jak zauważono, tylko w pierwszym tygodniu działań wojennych na terytorium Ukrainy cena pszenicy spożywczej wzrosła o 100% i wyniosła 400 dolarów za tonę. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku liczba ta wyniosła 150 USD za tonę.
„Według licznych prognoz międzynarodowych ekonomistów rok 2022 powinien przypomnieć światu, że zasoby planety nie są wieczne, biorąc pod uwagę konsekwencje przedłużającej się pandemii, problemy w energetyce i zmiany klimatyczne. Ale teraz wojna na terytorium jednego z największych krajów w Europie, który jest jednym z największych światowych eksportererów żywności, została dodana do już istniejących powodów, a rynki konsumenckie już na to zareagowały” – wyjaśnił Dikun.
Według służby analitycznej WAS światowy eksport oleju słonecznikowego w roku gospodarczym 2021-2022 wyniósł 10,9 mln ton, z czego Ukraina wyeksportowała połowę – 5,4 mln ton. Ponadto Ukraina dostarcza około 10% całkowitej światowej podaży zboża.
Ukraina już teraz boryka się z kryzysem żywnościowym – wiele miast z milionową populacją jest blokowanych przez rosyjskich najeźdźców bez możliwości zaopatrzenia w żywność, a ukraiński obszar zasiewów jest zagrożony z powodu braku niezbędnych materiałów: nasion, sprzętu ochronnego, nawozów i pracowników.
„Część pracowników przedsiębiorstw rolnych poszła na front i w szeregi obrony terytorialnej. Mimo to Ogólnoukraińskiej Radzie Rolnej udało się zapewnić nieprzerwane dostawy żywności do stref deficytowych: Kijowa, Charkowa, Chersonia, Zaporoża i nadal rozbudowywać sieć dostaw. Wysłaliśmy już 2500 ton pszenicy spożywczej i około 1000 ton żywności do gorących miejsc, ale to wciąż za mało. Dlatego nadal tworzymy zapasy żywnościowe i zapewniamy pomoc humanitarną dla miast, ale staje się to coraz trudniejsze, ponieważ pola są pod ostrzałem, a przedsiębiorstwa nie mają wystarczającego kapitału obrotowego z powodu niemożności prowadzenia eksportu produkcji” – skomentował Dikun.
Według niego Ukraina znajduje się w pierwszej piątce światowych eksporterów żywności, więc za niecały miesiąc cały świat odczuje skutki wojny na Ukrainie.
24 lutego Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie. Wojska rosyjskie jednocześnie przekroczyły granice Ukrainy od północy, wschodu i z Krymu. Niszczą miasta, zabijają cywilów, ostrzeliwują i niszczą kluczową infrastrukturę, pociski uderzają w ukraińskie domy. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację. Siły Zbrojne Ukrainy przy wsparciu wszystkich ludzi odważnie stawiają opór agresji.
prs