Ukraina otrzyma od Unii Europejskiej 1,2 mld euro – decyzja Parlamentu Europejskiego
„Za rezolucją, która została przyjęta w trybie pilnym, głosowało 598 posłów, 55 – było przeciw, 41 - wstrzymało się" - czytamy w komunikacie.
Decyzja o udzieleniu Ukrainie pomocy makrofinansowej przed jej wejściem w życie musi być również podjęta na szczeblu Rady UE.
Przypomnijmy, 11 lutego Rada Stałych Przedstawicieli UE na szczeblu ambasadorów poparła propozycję Komisji Europejskiej udzielenia Ukrainie dodatkowej nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro.
UE udziela Ukrainie nowej nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w odpowiedzi na napięcia geopolityczne w tym kraju, które mają szkodliwy wpływ na jej gospodarkę i stabilność finansową. Trwające zagrożenia bezpieczeństwa ze strony Rosji doprowadziły do znacznego odpływu kapitału i utraty dostępu do międzynarodowych rynków kapitałowych.
Doraźna pomoc makrofinansowa udzielana jest na okres 12 miesięcy i będzie składać się z dwóch transz.
Wypłata pierwszej transzy wiąże się z warunkami politycznymi i zapewnieniu zadowalającej realizacji programu MFW. Płatności tej należy dokonać niezwłocznie po przyjęciu niniejszego wniosku, po wejściu w życie odpowiedniego protokołu ustaleń określającego konkretne środki strukturalne, które zostaną uzgodnione między Komisją Europejską w imieniu UE a Ukrainą.
Wypłata drugiej transzy będzie uzależniona od zadowalającej realizacji zarówno programu MFW, jak i środków politycznych przewidzianych w protokole ustaleń. Memorandum to stanowi, że operacje mające na celu przyciągnięcie tej pomocy makrofinansowej będą koncentrować się na ograniczonym zakresie osiągalnych krótkoterminowych polityk w najpilniejszych obszarach, takich jak wzmocnienie stabilności i stabilności gospodarczej, poprawa zarządzania i praworządności oraz energia.
1 lutego 2022 roku Komisja Europejska wystąpiła z propozycją udzielenia Ukrainie nowej pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro w formie pożyczek na wzmocnienie stabilności kraju.
av