Narodowy Bank Ukrainy wyjaśnił, dlaczego presja inflacyjna utrzymuje się na wysokim poziomie
Według Ukrinformu poinformowała o tym służba prasowa Narodowego Banku Ukrainy.
„Inflacja w styczniu nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim miesiącem, jednak presja inflacyjna pozostaje znaczna, przede wszystkim ze względu na wdrażanie wtórnych skutków rosnących kosztów produkcji i wysokich cen energii. Decyzje administracyjne, w szczególności stałość taryf na większość opłat komunalnych” – podano w informacji.
Zwraca się uwagę, że w przyszłości spadkowi inflacji sprzyjać będzie stopniowy spadek cen na rynkach światowych oraz wyczerpanie niskiej bazy porównawczej. Narodowy Bank przypomniał, że w styczniu 2022 r. roczna inflacja konsumencka utrzymała się na poziomie poprzedniego miesiąca (10% r/r). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,3%. Inflacja bazowa obniżyła się do 7,6% r/r (z 7,9% r/r grudniu 2021 r.).
Dynamika cen artykułów przetworzonych utrzymywała się praktycznie na poziomie poprzedniego miesiąca (13,1% r/r). Z jednej strony, ze względu na utrzymywanie się wysokich światowych cen energii i surowców, w szybszym tempie rosły ceny produktów mącznych, nabiału i produktów mięsnych. Z drugiej strony tempo wzrostu cen oleju słonecznikowego uległo następnie spowolnieniu ze względu na wyczerpanie się efektów bazy porównawczej i znaczną podaż nowej uprawy słonecznika.
Dynamicznie przyspieszył wzrost cen nieprzetworzonych produktów spożywczych (do 13,6% r/r). Taką dynamikę można wytłumaczyć wzrostem kosztów prowadzenia działalności poprzez wzrost cen na surowce i nośniki energii. W szczególności w szybszym tempie rosły ceny zbóż. Wzrosły ceny mleka i mięsa, m.in. ze względu na trudną sytuację w hodowli zwierząt. Ponadto wzrost cen warzyw barszczowego segmentu gwałtownie przyspieszył, biorąc pod uwagę zmniejszenie podaży i wzrost kosztów przechowywania warzyw. Wzrosły ceny produktów szklarniowych. Wyhamował również spadek cen owoców cytrusowych, a ceny ogórków i pomidorów zaczęły rosnąć. Jednak dalej jajka stawały się tańsze ze względu na stopniowy wzrost podaży. Ceny cukru również spadły ze względu na wysokie plony buraków cukrowych. Ceny jabłek pozostały znacznie niższe niż w zeszłym roku, na co wpływ miały bardzo wysokie zbiory w 2021 roku.
Dynamika cen towarów nieżywnościowych znacząco spadła (do 0,1% r/r). W szczególności wyhamował wzrost cen sprzętu RTV i AGD, a pogłębił się spadek cen odzieży i obuwia. Jednak ceny mebli i tekstyliów domowych rosły w szybszym tempie pod wpływem rosnących cen drewna i bawełny na świecie.
Tempo wzrostu kosztów usług utrzymywało się również na poziomie z grudnia (10,4% r/r). Usługi gastronomiczne i hotelowe, kina i teatry, usługi fryzjerskie, dentystyczne i sprzątające uległy podrożeniu ze względu na presję kosztów własnych. Spowolniło się tempo wzrostu cen usług turystycznych. Pewne hamujące oddziaływanie na ceny w tej grupie miały również zmiany w strukturze pakietu konsumenckiego.
Spowolnił wzrost cen regulowanych administracyjnie (do 11,5% r/r). Wynika to przede wszystkim z efektów bazy porównawczej na tle stałych taryf dla większości usług mieszkaniowych i komunalnych do końca sezonu grzewczego. Ceny wyrobów tytoniowych wolniej rosły ze względu na zwiększenie produkcji w poprzednich miesiącach. Jednocześnie wzrosły taryfy za dostawę wody, dystrybucję gazu ziemnego i usługi pocztowe, a także koszty usług transportowych i alkoholu.
Przyspieszył wzrost kosztów paliw (do 26,8% r/r). Głównymi przyczynami wzrostu cen paliw w styczniu był wzrost światowych cen ropy oraz osłabienie hrywny. Utrzymał się jednak pewien ograniczający wpływ na ceny poprzez wprowadzenie regulacji państwowych na rynku paliw w maju 2021 roku.
Jak podawał Ukrinform, ceny konsumpcyjne w styczniu 2022 r. w stosunku do grudnia 2021 r. wzrosły o 1,3%; w stosunku do stycznia 2021 r. - o 10,0%. Inflacja bazowa w ubiegłym miesiącu w porównaniu do grudnia 2021 wyniosła 0,1%, w porównaniu do stycznia 2021 – 7,6%.
prs