Ekspert przewiduje aktywny rozwój alternatyw dla lokat bankowych na Ukrainie w tym roku
Mówił o tym Wołodymyr Semencow, współzałożyciel i partner zarządzający INSPI Development.
Według niego, główną cechą nowych instrumentów finansowania jest to, że obywatele mogą inwestować własne oszczędności, kupując odpowiednie akcje (papiery wartościowe), które znajdują się w wolnym obrocie, i uzyskiwać zysk w wysokości ponad 10% rocznie powiązany z kursem walutowym.
„Aby zaoszczędzić pieniądze i zarobić na inwestycjach w nieruchomości, większość obywateli nie będzie już musiała kupować mieszkania, utrzymywać go i wynajmować. Z kolei będzie możliwość czerpania zysków z inwestycji w fundusz, który bezpośrednio posiada i wynajmuje takie nieruchomości. Takie fundusze istnieją na całym świecie i jest to dość popularny rodzaj lokowania wolnych środków” – powiedział ekspert.
Semencow zauważył, że na Ukrainie fundusze inwestycyjne z reguły są zamknięte dla zwykłych inwestorów. Według eksperta dopiero pod koniec 2021 roku kilku znanych i potężnych deweloperów ukraińskich ogłosiło utworzenie takich funduszy z możliwością zainwestowania w nie dla każdego.
„Inwestycje osób fizycznych w fundusze inwestycyjne nieruchomości staną się dodatkowym źródłem finansowania budowy nieruchomości bez kredytów bankowych. Pozwoli to również deweloperom na otrzymanie ukierunkowanego finansowania na konkretną nieruchomość, a inwestorom końcowym czerpanie korzyści z realizacji tych projektów” – podkreślił ekspert.
Jego zdaniem, zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem i w zależności od rodzaju funduszu, minimalna kwota wejścia do ukraińskiego funduszu inwestycyjnego z tytułu zakupu papierów wartościowych może wynosić od 5 tysięcy dolarów.
Według niego inwestowanie w fundusze może stać się alternatywą dla lokat bankowych, ale o bardziej atrakcyjnej rentowności.
Semencow przewiduje, że w ciągu najbliższych 2-3 lat na Ukrainie może pojawić się i w pełni zarabiać co najmniej 10 funduszy inwestujących w nieruchomości.
„Tworzeniem takich funduszy zainteresowane są przede wszystkim potężne ukraińskie firmy deweloperskie, które planują realizować jednocześnie od 3 do 5 dużych projektów, rozciągniętych na przestrzeni 5-10 lat, w różnych segmentach nieruchomości” – powiedział Semencow.
Specjalista zasugerował również, że w 2022 r. nastąpi stopniowy przepływ środków od obywateli z depozytów do funduszy. Jednak skupienie uwagi potencjalnych inwestorów w takich funduszach jest możliwe nie wcześniej niż w okresie maj - czerwiec.
„Według najbardziej optymistycznych prognoz, w 2022 r. „przepływ” kapitału osób fizycznych z sektora bankowego do funduszy inwestycyjnych może wynieść nawet 2-2,5% łącznej kwoty inwestycji w walutach obcych (do 250 mln USD) i do 3-5% całkowitej kwoty depozytów alokowanych w hrywnach (ok. 25-30 mld UAH)” – powiedział Semencow.
prs