10 mln zostanie przeznaczonych z budżetu państwa na budowę pięciu parków przemysłowych
Zostało to zgłoszone w Ministerstwie Rozwoju Gmin i Terytoriów Ukrainy w odpowiedzi na prośbę o informacje.
W szczególności należy zauważyć, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego finansuje projekt rozwoju regionalnego „Sieć parków przemysłowych” „Zachodni Klaster Przemysłowy”, realizowany w obwodach żytomierskim, tarnopolskim i rówieńskim.
„Całkowity budżet projektu to 12 mln hrywien, w tym 10,2 mln hrywien z budżetu państwa (reszta środków pochodzi z budżetów lokalnych – przyp. red.). Projekt przewiduje rejestrację 5 nowych parków przemysłowych”, poinformowano w dokumencie.
Okres realizacji projektu to lata 2021-2023, a jego oczekiwane rezultaty to między innymi: zmniejszenie dysproporcji między liczbą przyciągniętych inwestycji kapitałowych w obwodach żytomierskim, tarnopolskim i rówieńskim w porównaniu z innymi regionami; zwiększenie liczby miejsc pracy w tych obszarach; opracowanie kampanii promocyjnej dla przyszłych parków przemysłowych.
Ponadto ministerstwo zauważa, że zgodnie z normami ustawy „O parkach przemysłowych” wsparcie państwa dla urządzania parków przemysłowych może odbywać się kosztem budżetów państwowych i lokalnych oraz innych źródeł nie zabronionych przez prawo.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przypomina, że w celu zapewnienia wzrostu poziomu konkurencyjności regionów poprzez przyciągnięcie stabilnych inwestycji, rozwój przemysłu i działalności badawczej, przyczynienie się do wyrównania istniejących nierównowag w rozwoju regionalnym, ustawa „O budżecie państwowym Ukrainy na 2022” przewiduje dotację z budżetu państwa do budżetów lokalnych na stymulowanie rozwoju parków przemysłowych w wysokości 400 mln UAH.
Według resortu, po zatwierdzeniu trybu i warunków wykorzystania tych środków, projekty zostaną określone do sfinansowania z odpowiedniej dotacji w 2022 roku.
Jak informowaliśmy, w dniu 7 grudnia 2021 r. ustawa „O zmianie ustawy Ukrainy „O parkach przemysłowych” oraz niektórych innych aktów prawnych Ukrainy dotyczących przyciągania inwestycji w przemysłowy sektor gospodarki poprzez stymulowanie tworzenia parków przemysłowych”, przyjęta we wrześniu 2020 r. weszła w życie. Ustawa została zainicjowana przez Ministerstwo Gospodarki w celu promowania inwestycji bezpośrednich w tworzenie nowych branż poprzez mechanizmy tworzenia parków przemysłowych, aby uczynić z nich siłę napędową rozwoju gospodarczego i przemysłowego poprzez wprowadzenie szeregu zachęt inwestycyjnych, które zwiększą konkurencyjność krajowych parków przemysłowych.
prs