Narodowy Bank Ukrainy nazwał obecny system finansowy Ukrainy bardziej stabilnym niż w poprzednich latach
Jest to omawiane w priorytetowych obszarach badań Narodowego Banku do 2025 r., podano na oficjalnej stronie internetowej NBU.
Według raportu NBU zatwierdził priorytetowe obszary badań do 2025 roku. Należy do nich w szczególności zapewnienie stabilności finansowej. „System finansowy Ukrainy jest dziś bardziej stabilny niż w poprzednich latach. Nawet pomimo kryzysu koronawirusowego pod koniec 2020 r. system bankowy jako całość był rentowny i wystarczająco dokapitalizowany, o czym świadczy ocena jakości aktywów i testy warunków skrajnych. Wyniki systemu bankowego w 2021 r. pokazują rekordowe zyski ”- podano w oświadczeniu NBU.
Jednocześnie, biorąc pod uwagę obecne wyzwania dla dalszego zapewnienia stabilności finansowej, planowane jest badanie: modeli na potrzeby polityki makroostrożnościowej; uwarunkowania kredytowania; wpływ rozwoju wirtualnych aktywów na stabilność finansową. Kolejnym obszarem badań jest poprawa efektywności polityki pieniężnej.
Według raportu NBU jest uważany za młody cel inflacyjny w porównaniu z innymi krajami. Biorąc pod uwagę, że rynki finansowe, zachowania podmiotów gospodarczych i kształtowanie się oczekiwań ewoluują w procesie kształtowania się reżimu celu inflacyjnego, dalsze badania transmisji monetarnej i jej ewolucji są niezbędne dla kompleksowego wsparcia analitycznego decyzji dotyczących polityki pieniężnej.
W tym kierunku proponuje się zbadanie: długookresowych trendów i stanów równowagi kluczowych zmiennych makroekonomicznych; celowość rewizji celu inflacyjnego NBU; nowe źródła danych i ich analizę do celów politycznych; komunikacja i jej wpływ na oczekiwania podmiotów gospodarczych; wpływ polityki pieniężnej wiodących banków centralnych; skutki wprowadzenia e-hrywien dla polityki pieniężnej.
Kolejnym obszarem badań są długoterminowe wyzwania w realnym sektorze gospodarki.
Jak zauważa NBU, „procesy demograficzne, w szczególności starzenie się społeczeństwa i migracja zarobkowa, będą miały wpływ na rynki pracy, produktywność i całą gospodarkę w perspektywie średnioterminowej. Dlatego czynnik demograficzny jest ważnym przedmiotem badań NBU. Zmiany klimatyczne są również jednym z dzisiejszych wyzwań, na które analitycy z banków centralnych będą zwracać większą uwagę.” Kolejnym kierunkiem jest rozwój rynków cyfrowych, ich produktów i sposobu regulacji.
„Aby skorzystać z fali innowacji, która ogarnia infrastrukturę płatniczą i rynkową oraz zapewnić przyspieszony rozwój ukraińskich cyfrowych rynków finansowych, należy znaleźć równowagę między potrzebą zapewnienia odpowiednich wymogów regulacyjnych a zachęcaniem do przedsiębiorczych innowacji. Nowe badania w tym kierunku są w stanie zapewnić zrozumienie możliwego kierunku i wspólnej ewolucji prywatnych celów wymagań instytucjonalnych dla efektywnego funkcjonowania rynku finansowego na Ukrainie” – podano w oświadczeniu NBU.
prs