„Ukraińcy nie powinni się martwić”: Szmyhal zapowiedział stabilną sytuację w energetyce
Premier Denys Szmyhal powiedział to na briefingu w centrum prasowym Kancelarii Prezydenta Ukrainy, donosi korespondent Ukrinformu.
„Właśnie zakończyło się spotkanie Centrali Koordynacji Energetycznej. Na podstawie wyników pracy takiej centrali sporządzono raport do Prezydenta o sytuacji w systemie energetycznym Ukrainy” – powiedział Szmyhal.
Według niego Ukraińcy nie powinni się martwić, bo sytuacja w energetyce jest absolutnie stabilna.
„Sytuacja w sektorze energetycznym jest dziś absolutnie stabilna i kontrolowana. Oczywiście jest napięta, jak w każdym sezonie grzewczym, zwłaszcza na tle kryzysu energetycznego w Europie” – podkreślił szef rządu.
Dodał, że teraz NKREKU podejmuje odpowiednią decyzję o wprowadzeniu dodatkowej usługi, za pomocą której gaz może być dostarczany do elektrociepłowni w Ługańsku po „adekwatnej cenie” ze względu na fizyczną niemożność dostarczenia do niej węgla.
„Chcę zapewnić mieszkańców obwodu ługańskiego, w tym osiedli ogrzewanych przez elektrociepłownię w Ługańsku, że będzie ciepło i prąd – rząd zrobił wszystko, co konieczne” – powiedział premier.
Szef rządu zaznaczył, że obecni na spotkaniu skoordynowali swój plan działania, aby w przyszłości sytuacja była pod kontrolą.
Jak poinformował Ukrinform, szef frakcji Sługa Narodu Dawid Arachamia powiedział na posiedzeniu w Radzie Najwyższej, że wiadomość o rzekomym przesłaniu raportu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy do Gabinetu Ministrów w sprawie ewentualne zamknięcie niektórych przedsiębiorstw ciepłowniczych jest falą informacyjną, która nie odpowiada rzeczywistości. Nawiązał do osobistej rozmowy z premierem Denysem Szmyhalem. „Nie ma ostrzeżenia SBU. Mówi, że jest to jakiś rodzaj fali informacyjnej, która nie odpowiada rzeczywistości” – powiedział Arachamia.
Wcześniej niektóre media informowały, że SBU wysłała do Gabinetu Ministrów raport, w którym ostrzega rząd przed groźbą stabilnego przejścia okresu jesienno-zimowego ze względu na możliwe zamknięcie zakładów ciepłowniczych, które dostarczają energię cieplną.
Podczas godzinnych pytań do rządu w Radzie Najwyższej, Szmyhal zapewnił, że dziś problem z dostawami węgla do elektrociepłowni i central ciepłowniczych został rozwiązany, miesięczne dostawy paliwa wynoszą 2 mln ton przy zużyciu 1,7 mln ton.
Premier podkreślił też, że do końca tego sezonu grzewczego opłaty komunalne nie ulegną zmianie.
prs