Negocjacje w Rijadzie: jakie są różnice w oświadczeniach Ukrainy, USA i Rosji?

Negocjacje w Rijadzie: jakie są różnice w oświadczeniach Ukrainy, USA i Rosji?

publikacja
Ukrinform
Eksperci mają poważne wątpliwości czy Federacja Rosyjska, która wielokrotnie łamała podobne porozumienia, nie wspominając o deklaracjach, nie złamie ich teraz.

W dniach 23–25 marca 2025 r. w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej odbyły się negocjacje pomiędzy delegacjami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, a także pomiędzy przedstawicielami Rosji i Stanów Zjednoczonych. Format negocjacji pozostał pośredni — Waszyngton stosował metodę tzw. „dyplomacji wahadłowej”, kursując między dwiema delegacjami (Ukraińcy rozmawiali z Amerykanami dwukrotnie — przed i po rozmowie z Rosjanami, tj. 23 i 25 marca).

Kto wziął udział:

Ze strony ukraińskiej - minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, zastępca szefa Biura Prezydenta Pawło Palisa, eksperci wojskowi i energetyczni.

USA — Starszy dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Andrew Peak i dyrektor ds. planowania polityki USA Michael Anton. Sekretarz stanu Marco Rubio i doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz również udali się do Arabii Saudyjskiej.

RF - Grigorij Karasin, kierujący obecnie Komisją Spraw Zagranicznych Rady Federacji (wyższej izby parlamentu), oraz Siergiej Biesieda, doradca szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Główne punkty programu negocjacji:

zapobieganie atakom na infrastrukturę krytyczną;

tymczasowy 30-dniowy rozejm;

deeskalacja działań wojennych na Morzu Czarnym.

Co mamy na wyjściu?

Wspólne oświadczenia. Jest ich cztery. Pierwsze dwa opierają się na wynikach spotkania Ukrainy i USA.

Należy podkreślić, że treść obu oświadczeń jest w 95% identyczna i składa się z 5 punktów, a mianowicie:

  • Bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czarnym – w obu oświadczeniach mowa jest o porozumieniu mającym na celu zapewnienie bezpiecznej żeglugi, unikanie stosowania siły i nieużywanie statków handlowych do celów militarnych.
  • Zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną – Kijów i Waszyngton potwierdzają porozumienie w sprawie zakazu ataków na obiekty energetyczne w Rosji i na Ukrainie.
  • Zaangażowanie państw trzecich – obie strony przyjmują z zadowoleniem udział państw trzecich we wspieraniu porozumień energetycznych i morskich.
  • Osiągnięcie pokoju – oba oświadczenia zawierają tezę o kontynuowaniu pracy na rzecz silnego i trwałego pokoju.
  • Wymiana jeńców wojennych i powrót ukraińskich dzieci - USA potwierdzają swój udział w tych procesach w obu wersjach oświadczeń.

Główną różnicą jest wyjaśnienie dotyczące przemieszczania się rosyjskich okrętów wojennych: w naszym oświadczeniu stwierdzamy, że przemieszczanie się rosyjskich okrętów wojennych poza wschodnią część Morza Czarnego będzie uważane za naruszenie, podczas gdy w oświadczeniu Waszyngtonu nie ma o tym mowy.

Jeśli chodzi o oświadczenia Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych... Oba również składają się z pięciu punktów. Ale ogólne podobieństwo wynosi 80%. Mianowicie:

1. Bezpieczna żegluga na Morzu Czarnym.

Oba oświadczenia zawierają postanowienia dotyczące bezpieczeństwa żeglugi, zapobiegania stosowaniu siły i wykorzystywania statków handlowych do celów militarnych.

Różnica polega na tym, że w rosyjskim oświadczeniu mowa jest o kontroli poprzez inspekcję statków.

2. Eksport rosyjskich produktów rolnych i nawozów.

Obie strony rozmawiają o pomocy USA w przywróceniu Rosji dostępu do rynku eksportowego produktów rolnych i nawozów, obniżeniu kosztów ubezpieczeń i rozszerzeniu dostępu do systemów płatności.

Oświadczenie Rosji zawiera rozszerzone warunki: zniesienie sankcji wobec Rosselkhozbanku, przyłączenie się do systemu SWIFT, zniesienie ograniczeń dotyczących finansowania, ubezpieczenia i konserwacji statków pod banderą rosyjską.

3. Zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną.

Oba oświadczenia zawierają porozumienie zakazujące ataków na obiekty energetyczne w Rosji i na Ukrainie.

Wersja rosyjska dodaje okres ważności (30 dni z możliwością przedłużenia lub odstąpienia w przypadku złamania tego terminu).

4. Zaangażowanie państw trzecich.

Obie strony z zadowoleniem przyjmują wsparcie państw trzecich we wdrażaniu porozumień energetycznych i morskich.

5. Osiągnięcie pokoju.

Obydwa oświadczenia zawierają wspólną tezę dotyczącą dalszych działań na rzecz silnego i trwałego pokoju.

Ogólnie rzecz biorąc, cztery z pięciu punktów oświadczeń amerykańsko-rosyjskich i ukraińsko-amerykańskich są mniej więcej podobne. Ale brakuje tu czegoś takiego: w oświadczeniach Federacji Rosyjskiej i USA znalazł się zapis o wymianie jeńców wojennych i powrocie ukraińskich dzieci, a w oświadczeniach Ukrainy i USA znalazły się odniesienia do eksportu rosyjskich produktów rolnych i nawozów.

„Piąty punkt Rosjan dotyczy kwestii gospodarczych. Nie było to w naszym programie przed spotkaniem. Rosjanie poruszyli kwestię, o ile nam wiadomo, pomocy ze strony amerykańskiej dla Rosjan w transporcie ich sektora rolno-przemysłowego, ich produktów rolnych, to znaczy, mówimy o kwestiach portów, taryf itp. Nie zgodziliśmy się, aby to znalazło się w naszym ogólnym dokumencie. Uważamy, że jest to osłabienie stanowisk i złagodzenie sankcji” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Pierwsze wrażenia ekspertów.

Politolog Jurij Bogdanow generalnie akceptuje końcowe oświadczenia po spotkaniu delegacji ukraińskiej i amerykańskiej: „Dobrze, ale mam niewielką wiarę w realizację”.

Jeśli chodzi o zawieszenie broni na morzu, prawdopodobnie zostanie ono wdrożone. „Ale wątpię, czy to otworzy drogę do dalszego zawieszenia broni” – dodał Bogdanow.

Ihor Reterowicz, politolog, mówi, że wydaje się, że w czymś się zgodzili, ale... „Po pierwsze, wypowiedzi każdego są inne. Po drugie, nie jest jasne, jak to zostanie wdrożone. Zwracając się do USA? Wiedząc, jak wybiórczo Trump traktuje fakty...” – ironicznie mówi.

Z pewną ironią (wobec Federacji Rosyjskiej) ekspert wojskowy Mychajło Samus komentuje również : „Wygląda na to, że nawet Rosjanie nie spodziewali się takiego postępu: USA znoszą sankcje wobec Federacji Rosyjskiej po prostu dlatego, że (rzekomo) nie naruszą międzynarodowego prawa morskiego na Morzu Czarnym. Ale, jak mówi Musk: Wow! Zadanie Putina jest udaremniane. Jak możemy przeciągać czas w takich warunkach, skoro Amerykanie nawet nie dają sobie okazji, żeby się ogarnąć? I serio... Jeśli uda nam się stworzyć warunki, które uniemożliwią rosyjskim okrętom wojennym wpływanie do zachodniej części Morza Czarnego, to jest coś”.

Według niego istniało podejrzenie, że po „zawieszeniu broni” na lądzie rosyjska Flota Czarnomorska może powrócić do strategii hybrydowej dominacji na Morzu Czarnym.

„A nawet nie można przeprowadzać ćwiczeń wojskowych w zachodniej części. To wielki cios dla taktyki blokowania akwenów Morza Czarnego pod pozorem ćwiczeń wojskowych” – podkreślił Samus.

A to politolog, żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy Kyryło Sazonow - „Umówiliśmy się, że nie zatopimy pokojowych statków na Morzu Czarnym. I tyle... USA nadal będą pomagać Federacji Rosyjskiej w sprzedaży zboża i nawozów. To minus. Ale nie w zasadzie. Takie cukierki, żeby dziecko nie marudziło. As jest smaczny i tyle. No cóż, umówiliśmy się, że będziemy negocjować... Osobiście uważam, że Rosja przerwie milczenie i znów skłamie, że był ośrodek szkoleniowy, laboratorium biologiczne itd. Nie ma wiary”.

Wniosek wstępny: Prowadzimy regularne negocjacje i wspólne oświadczenia końcowe, których treść budzi wiele pytań odnośnie wdrażania w praktyce. Porozumienia ukraińsko-amerykańskie koncentrują się na bezpieczeństwie transportu morskiego, zakazie ataków na infrastrukturę energetyczną i inicjatywach pokojowych. Jednocześnie rosyjsko-amerykańskie oświadczenie zawiera postanowienia dotyczące złagodzenia sankcji gospodarczych wobec Federacji Rosyjskiej, co wywołało krytykę wśród ukraińskich ekspertów. A jutro zobaczymy, jak dołączą do nich koledzy, głównie z Europy. Ogólny sceptycyzm co do realizacji porozumień utrzymuje się na wysokim poziomie, ponieważ Rosja wielokrotnie naruszała podobne porozumienia.

Myrosław Liskowycz. Kijów


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-