
Nasza koleżanka, dziennikarka Ukrinformu Tatiana Kułyk, zginęła w ataku rosyjskiego drona w obwodzie kijowskim
Tatiana Kułyk była członkinią Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy. Wcześniej pracowała jako redaktor naczelna redakcji programów społeczno-publicystycznych oraz jako prezenterka Kanału Centralnego, Światowej Służby Nadawczej Ukrainy, a także prezenterka telewizyjna Państwowej Służby Nadawczej.
Studiowała na Narodowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki. Zaczęła pracować jako redaktor literacki. W latach 2015-2017. był zastępcą dyrektora TO „Chreszczatyk, 26” – filii PJSC „Narodowa Publiczna Spółka Telewizyjno-Radiowa Ukrainy „Kijowska Dyrekcja Obwodowa””.
Zespół Ukrinform składa szczere kondolencje rodzinie Tatiany. Jej przedwczesna śmierć zszokowała współpracowników i była ogromną stratą dla agencji.
„Tatiana Kułyk była wspaniałą dziennikarką, stworzyła wiele programów o naszej walce i naszych bohaterach. Wczoraj rozmawialiśmy o przygotowaniu wywiadu z Kiryłem Budanowem. Na zawsze pozostanie w naszych sercach i naszej pamięci. Pomścimy naszego kolegę materiałami, które ujawnią zbrodnie wojenne agresora. I jak powiedział w wywiadzie Kyryło Budanow, wszyscy kaci narodu ukraińskiego na pewno zostaną ukarani” – zaznaczył dyrektor generalny Ukrinformu Serhij Czerewaty.
Warto przypomnieć, że ponad dziesięć lat temu, w nocy z 4 na 5 września 2014 roku, na samym początku ATO, w wyniku ostrzału wroga pod Ługańskiem zginął dziennikarz Ukrinformu Oleg Zadojanczuk.
Podczas rosyjskiego ataku rakietowego 5 kwietnia 2024 r. w Zaporożu korespondentka Ukrinformu Olga Zwonariowa odniosła poważne obrażenia kończyn. Mimo to dziennikarka szybko wróciła do pracy, wciąż z nogą w gipsie. Pod koniec ubiegłego roku otrzymała odznaczenie państwowe – Order Zasługi , które zostało jej nadane Dekretem Prezydenta RP z dnia 28 czerwca 2024 r.
Należy zauważyć, że obecnie dziennikarze na Ukrainie pracują w warunkach zwiększonego ryzyka. Profesjonaliści z branży medialnej dokumentują wydarzenia wojenne, aby dostarczyć Ukrainie i światu wiarygodnych informacji o tym, co się dzieje, dokumentując w istocie dowody zbrodni rosyjskich okupantów. Systematyczne zbrodnie Rosji przeciwko dziennikarzom i mediom na Ukrainie stanowią poważne zagrożenie dla wolności słowa i bezpieczeństwa informacji, a także podważają wartości demokratyczne i prawa człowieka.
Jak donosiliśmy, emisja serii wywiadów „Naród Niezwyciężony” opowiadających o sile ducha i niezłomności Ukraińców podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej rozpocznie się w październiku 2024 r. Gośćmi studia byli m.in. piosenkarz Oleh Skrypka; Stanisław Dechtar, weteran 24. samodzielnego batalionu szturmowego „Aidar”; działaczka na rzecz praw człowieka, koordynatorka grup rodzin jeńców wojennych i osób zaginionych Inicjatywy Medialnej na rzecz Praw Człowieka Olena Bielaczkowa i in.