Działania Rosji na Krymie przeciwko Tatarom krymskim są zbrodnią wojenną – Parlament Europejski

Działania Rosji na Krymie przeciwko Tatarom krymskim są zbrodnią wojenną – Parlament Europejski

Ukrinform
W czwartek w Strasburgu europosłowie przyjęli uchwałę dotyczącą 11. roku okupacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską oraz pogorszenia sytuacji w zakresie praw człowieka na okupowanym Krymie.

Dokument poparło 446 posłów, 25 było przeciw, 51 wstrzymało się od głosu – podaje korespondent Ukrinform.

„Federacja Rosyjska prowadzi ukierunkowaną politykę, mającą na celu brutalną zmianę składu demograficznego Krymu, przede wszystkim ze względu na pochodzenie etniczne, co w świetle prawa międzynarodowego stanowi zbrodnię wojenną” – czytamy w tekście rezolucji.

Z dokumentu wynika, że ​​rosyjskie siły okupacyjne na Krymie arbitralnie przetrzymują ludność cywilną, w szczególności aktywnych politycznie członków społeczności krymskotatarskiej, dziennikarzy, dysydentów, a także prześladują Tatarów krymskich pod sfabrykowanymi oskarżeniami o terroryzm.

„Okupacyjne władze rosyjskie na Krymie zatrzymały na podstawie zarzutów politycznych ponad 218 osób, w tym 132 Tatarów krymskich, zatrzymanym regularnie odmawia się opieki medycznej” – czytamy w rezolucji.

Wymienia także nazwiska trzech nielegalnie więzionych działaczy krymskich:

- Iryna Daniłowycz to dziennikarka i obrończyni praw człowieka, która została porwana przez rosyjskie służby specjalne w 2022 roku i skazana na ponad 6 lat więzienia. Z powodu braku pomocy medycznej Daniłowycz doznała udaru mózgu i częściowo ogłuchła.

– Tofika Abdulgaziewa – działaczka społeczna, aresztowana w 2019 roku i skazana na 12 lat więzienia na podstawie bezpodstawnych zarzutów. U więźnia przeniesionego do rosyjskiego więzienia zdiagnozowano gruźlicę.

- Ameta Sulejmanowa – dziennikarz, która relacjonowała represje wobec Tatarów krymskich i została skazana na 12 lat więzienia. Choruje na zagrażającą życiu chorobę serca i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Parlament Europejski wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich krymskich więźniów politycznych, zapewnienia im opieki medycznej i umożliwienia im kontaktu z rodzinami, prawnikami i podmiotami międzynarodowymi, w tym Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK) i Grupą Roboczą ONZ w sprawie wymuszonych lub przymusowych zaginięć (RGNG).

„Przyszłość Krymu musi być nierozerwalnie związana z uznaniem i ochroną niezbywalnego prawa Tatarów krymskich do półwyspu jako ich historycznej ojczyzny” – stwierdza tekst.

W rezolucji wzywa się także do utworzenia Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie, który zajmowałby się inwazją Rosji na Ukrainę od 2014 roku.

Jak podał Ukrinform, w przededniu przyjęcia uchwały podczas debaty w Parlamencie Europejskim Krym został nazwany „laboratorium ekspansji kolonialnej Federacji Rosyjskiej”.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-