Polska prezydencja w UE powinna skupić się na dwóch priorytetach dotyczących Ukrainy – wicemarszałek Senatu RP

Polska prezydencja w UE powinna skupić się na dwóch priorytetach dotyczących Ukrainy – wicemarszałek Senatu RP

Ukrinform
W kontekście Ukrainy polskie przewodnictwo w Radzie UE w pierwszej połowie przyszłego roku powinno skupić się na dwóch priorytetach: pomocy wojskowej dla Kijowa oraz przyspieszeniu procesu integracji europejskiej. W czasie polskiej prezydencji powinny zostać ogłoszone daty przystąpienia Ukrainy do UE.

Opinię tę wyraził wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński w komentarzu do korespondenta Ukrinformu na marginesie Ukraińsko-Polskiego Forum Przyszłości, które odbyło się w poniedziałek w Warszawie.

„Jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE będzie z jednej strony pomoc militarna dla Ukrainy, a z drugiej przyspieszenie procesu integracji europejskiej” – podkreślił polski polityk.

Według niego Polacy od samego początku podkreślali, że rosyjska agresja zbrojna na Ukrainę to pierwsza w historii wojna, w której toczy się los o członkostwo w Unii Europejskiej.

„Dziś Ukraińcy są pierwszymi ludźmi, którzy dosłownie umierają za członkostwo w UE. Dlatego priorytetem powinno być jak najszybsze rozpoczęcie procesu integracji europejskiej Ukrainy z UE, z ustaleniem konkretnej daty akcesji” – podkreślił Kamiński.

Wyraził obawy, że określenie daty akcesji nie będzie zadaniem, które będzie można zrealizować w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE.

„Ale musimy stopniowo zacząć przekonywać inne kraje w tej kwestii. Chciałbym, aby polska prezydencja w Radzie UE zakończyła się ustaleniem daty członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, na którą wszyscy mogliby się zgodzić” – podkreślił wicemarszałek Senatu RP.

Polityk zauważył, że dziś konieczne jest otwarcie wszystkich sekcji negocjacyjnych między UE a Ukrainą w sprawie członkostwa we Wspólnocie.

Jednocześnie nie wierzy, że skomplikowana historia stosunków ukraińsko-polskich w jakiś sposób negatywnie wpłynie na proces integracji europejskiej Kijowa w czasie polskiej prezydencji. Jego zdaniem niedawna deklaracja szefów spraw zagranicznych Ukrainy i Polski Andrija Sybihi i Radosława Sikorskiego w sprawie poszukiwań i ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej powinna złagodzić napięcie w stosunkach. Kamiński podkreślił, że dziś w swoich stosunkach Kijów i Warszawa „muszą skupiać się na przyszłości, a nie na przeszłości”.

Podczas Ukraińsko-Polskiego Forum Przyszłości dyskutowano o perspektywach stosunków Kijowa i Warszawy, warunkach prowadzenia biznesu w Polsce, a także sytuacji ukraińskich migrantów i uchodźców w Polsce.

Polska będzie przewodniczyć UE w pierwszej połowie 2025 roku.

Jak podaje Ukrinform, Ukraina i Polska pracują nad utworzeniem grupy roboczej do rozwiązania kwestii historycznych.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-