Wsparcie dla Ukrainy: Radosław Sikorski zapowiedział „bardzo poważną dyskusję” na posiedzeniu Rady Ministrów UE
Poinformował o tym szef polskiego MSZ Radosław Sikorski we wtorek po spotkaniu z wysokim przedstawicielem UE Josepem Borrellem w Warszawie – podaje Ukrinform, powołując się na PAP.
Radosław Sikorski podkreślił, że Europa ponosi odpowiedzialność za swoich obywateli, sąsiadów i przyszłe pokolenia.
„Mamy obowiązek dołożyć wszelkich starań, aby osiągnąć sprawiedliwe porozumienie, stać na straży zasad prawa międzynarodowego, przywrócić tabu, że w Europie granic nie można zmieniać siłą. Jeśli w wyniku naszych działań lub zaniechań te zasady przestaną obowiązywać, czeka nas ciemna przyszłość” – powiedział Sikorski.
Szef polskiego MSZ zaznaczył, że bardzo poważna dyskusja odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych 18 listopada.
„To, co zrobimy lub czego nie zrobimy na tej Radzie do Spraw Zagranicznych, może zadecydować o przyszłej wiarygodności UE i przyszłości UE jako gracza strategicznego” – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Szef dyplomacji UE Josep Borrell mówiąc o wsparciu dla Ukrainy podkreślił, że nie może być sytuacji, w której „Amerykanie działają, a Europejczycy tylko reagują”. „Sami musimy wziąć na siebie odpowiedzialność. Musimy zapewnić Ukrainę, że nasze wsparcie będzie kontynuowane, ale będzie to wymagało odpowiednich zasobów i determinacji. Wymaga to woli politycznej, a przede wszystkim zasobów finansowych” – cytuje wypowiedź Borrella PAP.
Podkreślił, że Polska zawsze była liderem w zapewnianiu Ukrainie wszystkiego, co niezbędne do obronności w warunkach wojennych, a Ukraina „potrzebuje tego wsparcia w tym krytycznym momencie”.
Szef dyplomacji UE powiedział, że kwestia ta zostanie omówiona przez unijnych ministrów na kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych 18 listopada.
Jak podał Ukrinform, 9 listopada do stolicy Ukrainy w ramach swojej ostatniej oficjalnej wizyty przybył Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell.
Podczas spotkania Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Borrell omówili zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy, zniesienie ograniczeń w atakach na cele wojskowe na terytorium Federacji Rosyjskiej, odblokowanie wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Pokoju oraz dokończenie wszystkich procedur przekazania Ukrainie 50 miliardów dolarów, zgodnie z decyzją G7.
Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP