Rosja będzie uzależniona od partnerów zagranicznych ze względu na redukcję własnych zapasów broni – Instytut Badań nad Wojną (ISW)
Tak wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW), podaje Ukrinform.
Jak zauważono, siły rosyjskie w dużym stopniu polegają na uzupełnianiu broni i sprzętu wojskowego z czasów radzieckich, w tym pojazdów opancerzonych, aby utrzymać tempo działań ofensywnych na Ukrainie. „Rosyjski rząd prawdopodobnie będzie musiał zmobilizować rosyjską gospodarkę i przemysł obronny oraz zainwestować w budowanie potencjału, jeśli rosyjska armia ma utrzymać obecne tempo działań w perspektywie średnio- i długoterminowej, w miarę wyczerpywania się przez Rosję ograniczonych sowieckich zapasów. Nie jest jednak jasne czy rosyjski przemysł obronny będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii, aby wytrzymać wysoki poziom strat w sprzęcie poniesionych przez siły rosyjskie na Ukrainie, nawet przy dalszej mobilizacji gospodarczej, twierdzą analitycy.
Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenił już wcześniej, że jest mało prawdopodobne, aby wysiłki Rosji na rzecz rozszerzenia swojej armii były trwałe w perspektywie średnio- i długoterminowej ze względu na spodziewane niedobory siły roboczej i wpływ zachodnich sankcji.
W raporcie wskazano także, że władze rosyjskie zintensyfikowały w ostatnim czasie współpracę wojskową z Koreą Północną, czego dowodem jest wizyta szefa Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Siergieja Szojgu w Pjongjangu 13 września oraz wizyta Putina w czerwcu 2024 r., kiedy Putin podpisał porozumienie porozumienia w sprawie kompleksowego partnerstwa strategicznego z północnokoreańskim dyktatorem.
„Pogłębienie partnerstwa wojskowego Rosji z Koreą Północną jest symbolem stosunków, jakie Rosja stara się nawiązać z Iranem, Chińską Republiką Ludową i innymi pożądanymi partnerami. Rosja prawdopodobnie stanie w obliczu redukcji zapasów broni i sprzętu i będzie miała trudności z uzupełnieniem tego niedoboru, chyba że uda jej się obejść masowe zachodnie sankcje i znacząco rozszerzyć swoje zaangażowanie z partnerami zagranicznymi w celu uzyskania wystarczającej ilości sprzętu wojskowego, komponentów i produktów podwójnego zastosowania” – uważają analitycy wojskowi.
Jak podaje Ukrinform, Korea Północna wbrew sankcjom nadal dostarcza Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.