Walka trwa: drugi rok Wielkiej Wojny na zdjęciach Ukrinformu
Ukrinform
Dziś, 24 lutego, mijają dwa lata od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.
To drugi luty wojny obronnej na Ukrainie. Trwa dziesięcioletnia wojna prowadzona przez zaborczą Rosję przeciw Ukrainie. Począwszy od zajęcia Krymu i niektórych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego, rosyjska agresja nabrała nowych rozmiarów o świcie 24 lutego 2022 roku. Konfrontacja rozprzestrzeniła się na cały kraj i stała się pierwszą wojną kontynentalną w Europie XXI wieku.
Przez cały ten czas fotoreporterzy Ukrinformu rejestrują przebieg Wielkiej Wojny, w której Ukraina broni nie tylko swoich granic, ale także własnego wyboru europejskiego i tożsamości narodowej. Sugerujemy obejrzenie wybranych zdjęć wykonanych w drugim roku inwazji rosyjskiej na pełną skalę.
W oporze wobec rosyjskiego agresora Ukraińcy codziennie demonstrują światu swoje poświęcenie, odwagę, odporność i odwagę w obliczu okrutnego i podstępnego wroga, który ma przewagę liczebną. A za wolność płacą życiem żołnierzy i cywilów, swoimi domami i swoim zdrowiem.
Podstawą oporu od pierwszych dni ataku na pełną skalę była jedność narodowa. Ofensywa armii rosyjskiej została zatrzymana dzięki wspólnemu wysiłkowi Ukraińców, którzy w szeregach Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej i masowego ruchu ochotniczego stanęli w obronie państwa.
Ukraińscy żołnierze walczą na froncie o każdy centymetr ukraińskiej ziemi, niszczą wroga, opanowują najnowszą broń – zarówno zagraniczną, jak i produkcji ukraińskiej. Od 24 lutego 2022 r. do 24 lutego 2024 r. Siły Obronne Ukrainy zniszczyły w ciągu dwóch lat wojny obronnej około 409 010 rosyjskich najeźdźców, w tym 770 osób w ciągu ostatniej doby.
Przez cały ten czas rosyjskie państwo terrorystyczne nie jest w stanie zwyciężyć na polu bitwy, dlatego ucieka się do barbarzyńskiego ostrzału ukraińskich miast i infrastruktury krytycznej. Celem większości ataków rakietowych są obiekty cywilne.
Wóz strażacki na miejscu likwidacji skutków ataku rakietowego wojsk rosyjskich na osiedle mieszkaniowe, Odessa, 29 grudnia 2023 r.Likwidacja skutków rosyjskiego ostrzału rakietowego, Zaporoże, 29 grudnia 2023 r.Miejscowi mieszkańcy i ochotnicy w pobliżu zniszczonego budynku mieszkalnego podczas likwidacji skutków rosyjskiego ostrzału w stołecznej dzielnicy Sołomienskiej, Kijów 3 stycznia 2024 r.Dziecięce plecaki sportowe wiszą na ścianie budynku mieszkalnego w mieście Orihów, obwód zaporoski, na ścianie budynku mieszkalnego na pierwszej linii frontu, 7 września 2023 r.Korytarz w Gimnazjum nr 2 w Kurachowie uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego, Kurachów, obwód doniecki, 12 sierpnia 2023 r.Ikona w liceum zniszczonym w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego, Lwów, 29 grudnia 2023 r.Muzeum generała pułkownika UPA Romana Szuchewycza, zniszczone w wyniku ataku dronów kamikadze przez wojska rosyjskie, Lwów, 1 stycznia 2024 r.Krater powstały w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w pobliżu Narodowego Muzeum Sztuki w Odessie, Odessa, 6 listopada 2023 r.Pożar gazociągu w dzielnicy podolskiej spowodowany upadkiem fragmentów rakiety, którymi wojska rosyjskie uderzyły w stolicę. Kijów, 2 stycznia 2024 r.Ratownicy podczas likwidowania skutków rosyjskiego ataku rakietowego w centrum Charkowa, 30 grudnia 2023 r.Budynek mieszkalny zniszczony przez rosyjski ostrzał w przyfrontowym mieście Awdijiwka w obwodzie donieckim, 5 maja 2023 r.
Ukraińcy spędzają dziesiątki godzin w schronach, podejmują się renowacji zniszczonych mieszkań, pomagają rannym żołnierzom w rehabilitacji.
Mężczyzna podczas renowacji wieżowca mieszkalnego, który został trafiony rosyjskim pociskiem S-300 6 października 2022 r., Zaporoże, 1 lutego 2024 r.Pacjent Wołodymyr wypróbowuje nowe protezy podczas treningu w Centrum Nadludzi w obwodzie lwowskim, 9 sierpnia 2023 r.
Według ONZ według stanu na 20 lutego ofiarami agresji na pełną skalę padło ponad 30 tysięcy pokojowo nastawionych obywateli Ukrainy: ponad 10 tysięcy zginęło, a ponad 19 tysięcy zostało rannych. Jest to jednak tylko zweryfikowana przez organizację liczba ofiar cywilnych. Tak naprawdę jest ich znacznie więcej, jednak obecnie nie da się ustalić dokładnej liczby.
Prace biegłych medycyny sądowej dotyczące identyfikacji ciał zabitych w rosyjskim ataku rakietowym na wieś Groza, rejon Kupian, obwód charkowski, Charków, 9 października 2023 r.Ewakuacja ofiar w wyniku ataku rakietowego armii rosyjskiej na Charków, 23 stycznia 2024 r.Udzielenie pierwszej pomocy ofierze ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Charków, 23 stycznia 2024 r.Psycholog Państwowej Służby Ratunkowej rozmawia z ojcem 21-letniego ochroniarza budynku cywilnego, który zginął w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę 20 lipca 2023 r.
Według Czerwonego Krzyża na 19 lutego kolejne 23 tysiące osób uważa się za zaginione. Według ONZ ponad 6 milionów Ukraińców stało się uchodźcami szukającymi schronienia za granicą. Według rządu prawie 5 milionów Ukraińców to wewnętrzni przesiedleńcy.
Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała wojnę Federacji Rosyjskiej z Ukrainą za najpoważniejszy konflikt zbrojny w Europie od czasów II wojny światowej. Skuteczne odstraszanie rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę jest możliwe dzięki wysiłkom na froncie militarnym, dyplomatycznym i informacyjnym, a także potężnemu wsparciu międzynarodowemu – wojskowemu, politycznemu, gospodarczemu, finansowemu i humanitarnemu. Jednak do ostatecznego zwycięstwa
Ukraina potrzebuje jeszcze bardziej skonsolidowanej pomocy, przede wszystkim w sferze militarnej.
Poziom wody w zbiorniku Kachowskim w powiecie nikopolskim spadł krytycznie po wysadzeniu przez wojska rosyjskie elektrowni Kachowskiej, Nikopol, obwód dniepropietrowski, 9 czerwca 2023 r.Kobieta idzie ulicą miasta Chersoń, 6 czerwca 2023 r., zalanego w wyniku podważenia tamy przez wojska rosyjskie Kachowskiej Elektrowni Wodnej.Saper podczas wizyty prasowej, podczas której zademonstrowano włączenie sztucznej inteligencji w proces humanitarnego rozminowywania, obwód żytomierski, 20 września 2023 r.Miejsce wykrycia głowicy bojowej rosyjskiej rakiety, która 23 stycznia 2024 r. spadła niebezpiecznie blisko budynków mieszkalnych w stołecznej dzielnicy Swiatoszyn w Kijowie, jest ogrodzona taśmą.
Od 2014 roku Ukraina toczy sprawiedliwą wojnę o zachowanie niepodległości, prawa do wolnego wyboru, o swoją suwerenność i integralność terytorialną. Walka trwa i wymaga od Ukraińców nadzwyczajnych wysiłków, które w dalszym ciągu są podejmowane, aby pokonać rosyjskiego agresora.
Uczestnicy bicia rekordu Ukrainy rozwinęli najdłuższą ukraińską flagę z życzeniami od wojska (na żółtej części flagi) i dzieci (na niebieskiej części) zgromadzonych na całej Ukrainie i na linii frontu z okazji Dnia Jedności Ukrainy i 105. rocznicy Aktu Niepodległości Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej w pobliżu Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Solomei Kruszelnickiej, Lwów, 21 stycznia 2024 r.