Washington Post ujawnił szczegóły, w jaki sposób Stany Zjednoczone zachęcały Scholza do przekazania Ukrainie Leopardów
Jak donosi Ukrinform, jest to napisane w publikacji Washington Post.
Jeszcze kilka tygodni temu USA próbowały przekonać Scholza do dostarczenia Ukrainie „Lampartów”, ale ten był nieugięty.
„Berlin i Waszyngton muszą stanąć razem przeciwko Moskwie, powiedział on Bidenowi podczas rozmowy telefonicznej. Niemcy nie wyślą swoich Leopard 2, jeśli Stany Zjednoczone będą nadal odmawiać wysłania Abramsów M1” – czytamy w publikacji.
Obecni przy tym byli: doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i Blinken.
Biden martwił się, że im dłużej będzie trwała publiczna rozmowa wokół czołgów, tym bardziej zaszkodzi to jego priorytetowi na Ukrainie: zachowaniu jedności kierowanego przez USA Zachodu w obliczu rosyjskiej agresji.
To Blinken zasugerował możliwe wyjście z sytuacji - zadeklarowali gotowość dostarczenia "Abramsów" na "długoterminowe" potrzeby Kijowa. To mogłoby zapewnić Scholzowi osłonę, której pragnął by przekazać Leopardy.
Dało to też Pentagonowi czas na rozwiązanie problemu wyszkolenia ukraińskiej armii i zorganizowania niezbędnej logistyki, ponieważ Abramsy są uważane za trudne w obsłudze i wymagają specjalnych warunków serwisowych, a co za tym idzie jest mało prawdopodobne, aby szybko dotarły na Ukrainę.
Biden ogłosił plany dostarczenia Ukrainie czołgów Abrams 25 stycznia. Niemcy natychmiast ogłosiły przekazanie Leopardów ze swojego arsenału, „kierując staraniami o zorganizowanie europejskiego wkładu”, jak to określił prezydent USA.
Tak więc administracja wykazała wyraźne zaangażowanie Bidena w pójście na całość z Ukrainą i zachowanie koalicji. Scholz, którego działania stały się znane jako „Scholzing” w ukraińskich memach zeszłego lata, powiedział w środę, że prawdziwe znaczenie tego terminu brzmi: „Niemcy robią najwięcej”.
Dwa dni później Ministerstwo Obrony Ukrainy ogłosiło kolejną dużą prośbę do Waszyngtonu - o samoloty F-16.
Przypomnijmy: zdaniem ministra obrony Ołeksija Reznikowa Ukraina liczy na to, że wkrótce otrzyma samoloty bojowe od sojuszników .
av