Po „blackoucie”, rosyjskie środki masowego przekazu „pogrążyły Ukrainę w średniowieczu”, wymyślając „obrazy Apokalipsy”

Po „blackoucie”, rosyjskie środki masowego przekazu „pogrążyły Ukrainę w średniowieczu”, wymyślając „obrazy Apokalipsy”

Fact-checking
Ukrinform
Policja Narodowa sprostowała rosyjski fejk o wzroście przestępczości na Ukrainie z powodu przerw w dostawie prądu.

Rosyjskie państwowe media propagandowe po masowym ostrzale 23 listopada opublikowały informację, że Ukraina rzekomo „pogrążyła się w średniowieczu”, we Lwowie i Kijowie wzrosła liczba morderstw i rozpoczęły się masowe grabieże i porwania.

Przedstawiając sytuację w mieście Lewa, propaganda donosiła, że tam „porywani są ludzie", „masowo plądrowane są mieszkania", "dzieci zabijają swoich rodziców dla ich skromnej emerytury", a w stolicy „porywają cudzoziemców i żądają okupu”, „okradane są mieszkania” kolekcjonerów antyków, zwłaszcza tych, którzy posiadają antyki z czasów „III Rzeszy”. Rzekome słowa anonimowych mieszkańców Ukrainy i ich posty na różnych portalach społecznościowych zostały przytoczone jako „dowód”, ale bez zrzutów ekranu i linków do tych postów.

Prawdziwy obraz jest całkowicie odwrotny. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski poinformował, że w warunkach przerw w dostawie prądu potroiła się obecność funkcjonariuszy Policji Państwowej, patroli samochodowych i pieszych na ulicach ukraińskich miast, i wolontariusze pomagają w utrzymaniu porządku publicznego. Dzięki temu sytuacja kryminogenna w kraju nie uległa pogorszeniu.

Na prośbę Ukrinform służby prasowe Komendy Głównej Policji Państwowej miasta Kijowa poinformowały, że w okresie od 23 do 29 listopada nie odnotowano przypadków zabójstw na ulicach lub w miejscach publicznych, a także przypadków porwań i grabieży. A łączna liczba kradzieży w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. i październikiem 2022 r. spadła.

Podobna sytuacja jest we Lwowie. Według Switłany Dobrowolskiej, rzeczniczki Komendy Głównej Policji w obwodzie lwowskim, nie odnotowano przypadków grabieży, uprowadzeń czy zabójstw związanych z blackoutem. Lwowska policja zwiększyła liczbę kontaktów dla obywateli, ale ich liczba pozostaje na dotychczasowym poziomie.

Ogólnie rzecz biorąc, w tygodniu po przerwie w dostawie prądu, Policja Krajowa odnotowała 13% spadek liczby przestępstw w całym kraju w porównaniu z tygodniem wcześniejszym. W szczególności liczba wypadków drogowych spadła o 13%, kradzieży samochodów i przypadków oszustw - o 24%, kradzieży - o 7%.

Wcześniej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że ogólny poziom przestępczości w kraju w pierwszej połowie 2022 roku spadł o 25% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Andrij Olenin

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-