Scholz ogłosił „Plan Marshalla XXI wieku” odbudowy Ukrainy
Kanclerz federalny Niemiec Olaf Scholz powiedział, że odbudowa Ukrainy będzie „planem Marshalla XXI wieku” i szansą na zbudowanie bardziej stabilnego i silnego państwa.
Oświadczył to podczas otwarcia Międzynarodowej Konferencji Ekspertów ds. Odbudowy, rekonstrukcji i modernizacji Ukrainy w Berlinie, informuje korespondent Ukrinformu.
W szczególności kanclerz Niemiec podkreślił, że obecny sposób prowadzenia wojny przez Rosję z atakami na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną Ukrainy pokazuje tylko jedno: Rosja Putina jest w rozpaczy, a naród Ukrainy wygra. Według niego, aby zagwarantować zwycięstwo, Niemcy, wraz z przyjaciółmi i partnerami, będą nadal zdecydowanie wspierać Ukrainę politycznie, finansowo, pomocą humanitarną i bronią tak długo, jak będzie to potrzebne.
„Wiemy, że żadna historia kraju nie jest podobna do innej, ale z naszego doświadczenia historycznego wiemy, że odbudowa jest zawsze możliwa i że nigdy nie jest za późno na wykonanie tego zadania. Ta konferencja dotyczy tworzenia infrastruktury i rozwijania mechanizmów ułatwiających i finansujących to, co John Maynard Keynes w 1944 roku nazwał „trwałą odbudową”. Chodzi tu o nic innego jak stworzenie nowego Planu Marshalla na XXI wiek, zadanie pokoleniowe, które musi rozpocząć się już teraz” – powiedział Scholz.
Zaznaczył, że odbudowa i modernizacja Ukrainy będzie nie tylko wyzwaniem dla pokoleń, ale i szansą. Mając to na uwadze, szef niemieckiego rządu wezwał do skupienia uwagi na tym, co może uczynić Ukrainę bardziej zrównoważoną i silną: „Ważny producent zielonej energii, eksporter produktów przemysłowych i rolnych, cyfrowe centrum z jednymi z najlepszych IT ekspertów, a także członka UE posiadającego odpowiednią infrastrukturę i ramy prawne”.
„Aby zrealizować tak gigantyczny pomysł, musimy opracować jeszcze lepsze sposoby przyciągania inwestorów publicznych i prywatnych z całego świata do zrównoważonej przyszłości Ukrainy. Musimy przedyskutować, jak mogłaby wyglądać przejrzysta, wydajna i inkluzywna forma zarządzania” – dodał.
Jak informowaliśmy wcześniej, Scholz stwierdził, że Niemcy popierają w przyszłości pełne członkostwo Ukrainy w UE, dlatego odbudowa kraju powinna odbywać się z uwzględnieniem tej perspektywy.
av