Skonfiskowane rosyjskie aktywa powinny zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy – Morawiecki
Rosyjskie aktywa za granicą należy nie tylko zamrozić, ale także przekazać na odbudowę Ukrainy. Aby pokonać rosję, trzeba zbudować nową architekturę bezpieczeństwa.
O tym podczas międzynarodowej konferencji „Europa-Polska-Ukraina. Wspólna odbudowa” poinformował w środę w Warszawie premier Mateusz Morawiecki, donosi Ukrinform.
Jak zaznaczył szef polskiego rządu, trzeba zbudować nową architekturę bezpieczeństwa, aby pokonać agresywną rosję.
„Ta architektura bezpieczeństwa musi posługiwać się zupełnie innymi paradygmatami w sferze energetyki, gospodarki, współpracy handlowej, współpracy finansowej” – powiedział Morawiecki i podkreślił:
„że nie można udawać i chować głowy w piasek przed zagrożeniami rosyjskimi, także rosyjskiego kapitału. Dlatego Polska opowiada się nie tylko za zamrożeniem zbudowanego na zbrodni kapitału rosyjskiego, ale opowiada się za jego konfiskatą i przeznaczeniem tego kapitału na odbudowę Ukrainy, której częścią powinni być polscy przedsiębiorcy”.
Premier RP zaznaczył, że rząd kraju wspiera aktywne zaangażowanie polskiego biznesu w odbudowę Ukrainy.
„W ramach nowej architektury bezpieczeństwa będziemy dbali o to, aby Polska i polscy przedsiębiorcy - jak byli na pierwszej linii pomocy dla Ukrainy w jej najtrudniejszych momentach, które przecież się jeszcze wcale nie zakończyły - tak, żeby (...) po zakończeniu wojny, żeby Polska i polscy przedsiębiorcy byli wśród tych, którzy będą Ukrainę odbudowywali w oparciu o nowy, wielki plan Marshalla” – powiedział Morawiecki.
Zaznaczył, że jednocześnie nie możemy "wytracić energii w procesie integracji Ukrainy z UE". Przypomniał też, że Kijów uzyskał status kandydata do członkostwa we Wspólnocie, w szczególności dzięki zdecydowanym działaniom Warszawy.
Podczas konferencji Minister Rozwoju i Technologii RP Waldemar Buda przypomniał, że 1200 polskich firm złożyło wnioski do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu dotyczące chęci udziału w odbudowie Ukrainy. Wyraził przekonanie, że choć biznes innych krajów, w szczególności USA i Niemiec, chciałby aktywnie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, to udział polskich firm będzie w tym procesie najważniejszy.
Jak poinformowała agencja, ukraiński rząd spodziewa się odnowienia mieszkań dla Ukraińców, zniszczonych w wyniku działań wojennych, kosztem skonfiskowanego rosyjskiego majątku.
av