Unia Europejska przedłużyła o pół roku sankcje wobec 1206 Rosjan i 108 instytucji federacji rosyjskiej
Unia Europejska oficjalnie ogłosiła przedłużenie na kolejne sześć miesięcy, do 15 marca 2023 roku, sankcji wobec osób fizycznych i prawnych federacji rosyjskiej za podważanie lub zagrażanie integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy.
Jak donosi Ukrinform, było to publikowane na stronie internetowej Rady Europejskiej oraz w Dzienniku Urzędowym UE.
„Rada UE postanowiła przedłużyć środki ograniczające wobec osób odpowiedzialnych za podważanie lub zagrażanie integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy o kolejne sześć miesięcy, do 15 marca 2023 r. Obecne środki ograniczające obejmują ograniczenia w podróżach dla osób fizycznych, zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania zasobów finansowych lub innych zasobów gospodarczych osobom i podmiotom umieszczonym w wykazie. Sankcje obejmują 1206 osób i 108 instytucji” – czytamy w komunikacie.
Jak zauważono, UE potępia masowe rosyjskie ataki na ludność cywilną i infrastrukturę oraz wzywa rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich oddziałów i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. UE podkreśla, że należy przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego, aby rosja, białoruś i wszyscy winni zbrodni wojennych zostali pociągnięci do odpowiedzialności za swoje działania zgodnie z prawem międzynarodowym.
„UE jest niezłomnie zaangażowana w pomoc Ukrainie w realizacji jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją oraz budowania pokojowej, demokratycznej i dostatniej przyszłości” – podkreśla dokument.
Jak informowaliśmy, po inwazji wojskowej rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. UE wdrożyła masowe rozszerzenie sankcji wobec federacji rosyjskiej. Na liście sankcyjnej znajdują się wyżsi przywódcy polityczni kraju-agresora, oligarchowie, wojskowi i propagandyści. Indywidualne i sektorowe sankcje UE wobec rosji o bezprecedensowym zakresie i zakresie znacznie osłabiają gospodarcze i przemysłowe zdolności kraju agresora do dalszego prowadzenia wojny z Ukrainą.
av