W Polsce powstał hub medyczny dla ukraińskich pacjentów

W Polsce powstał hub medyczny dla ukraińskich pacjentów

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Minister zdrowia Wiktor Laszko wraz z polskim ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i przedstawicielami Komisji Europejskiej otworzyli w Rzeszowie specjalny medyczn yhub dla ukraińskich pacjentów ewakuowanych na leczenie do europejskich klinik.

Zostało to ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia, donosi Ukrinform.

„Od pierwszego dnia pełnej inwazji federacji rosyjskiej na terytorium Ukrainy Ministerstwo Zdrowia aktywnie współpracuje ze wszystkimi partnerami międzynarodowymi i organizuje rejsy ewakuacyjne w celu ratowania życia i zdrowia rannych i ciężko chorych Ukraińców. Musimy zagwarantować bezpieczeństwo obywatelom w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, takich jak np. opóźnienie lub odwołanie lotu, lub w przypadku konieczności przewiezienia dużej liczby pacjentów w grupach. Dlatego dzięki współpracy Ministerstwa Zdrowia z Komisją Europejską i Ministerstwem Zdrowia RP podjęto decyzję o stworzeniu huba medycznego ze wszystkimi niezbędnymi warunkami i pracownikami medycznymi, gdzie pacjenci będą mogli bezpiecznie odpoczywać lub przenocować podczas transportu wzdłuż wyznaczonej drogi ewakuacyjnej” – powiedział minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

Należy zauważyć, że ponieważ prawie wszystkie loty ewakuacyjne są realizowane przez Rzeszów, który znajduje się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, znajduje się tam węzeł przesiadkowy. Posiada 20 łóżek dla pacjentów i 30 łóżek dla osób towarzyszących. Kolejnych 20 miejsc przewidziano dla pacjentów powracających z leczenia na Ukrainę.

Jednak, jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, pacjenci, którzy potrzebują pilnej specjalistycznej opieki medycznej, będą natychmiast ewakuowani do szpitala.

Hub będzie zarządzany przez polską organizację pozarządową „Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej”.

Projekt realizowany był wspólnie z Ministerstwem Zdrowia RP i Unią Europejską.

Jak informowaliśmy, wraz z początkiem inwazji na pełną skalę możliwe było skierowanie ukraińskich pacjentów na leczenie do: Niemiec, Francji, Irlandii, Włoch, Danii, Szwecji, Rumunii, Luksemburga, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Austrii , Norwegii, Litwy, Finlandii, Polski, Czech i Norwegii.

Ogółem w ramach współpracy Ministerstwa Zdrowia i Komisji Europejskiej, przy wsparciu WHO, rządu Polski i wielu partnerów międzynarodowych, udało się ewakuować około 1500 Ukraińców specjalistycznym transportem medycznym z różnych miast Ukraina do klinik za granicą.

Są to dorośli i dzieci z połączonymi ciężkimi urazami minowymi i wybuchowymi, oparzeniami, chorzy na raka oraz chorzy na choroby wymagające specjalistycznego leczenia. Średnio co tydzień odbywają się cztery loty ewakuacyjne za granicę.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-