Akcja z okazji Święta Niepodległości Ukrainy w Warszawie zgromadziła ponad 20 tysięcy osób
24 sierpnia ponad 20 tys. osób zgromadziło się w centrum Warszawy na akcji z okazji Święta Niepodległości Ukrainy, wzywając władze Polski i UE do uznania rosji za kraj terrorystyczny i dostarczenia Ukrainie nowocześniejszej broni do pokonania wroga – donosi korespondent Ukrinformu.
Kampanię rozpoczęły wideo-pozdrowienia z okazji Święta Niepodległości od Prezydentów Ukrainy i Polski oraz Ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza.
Ukraińców ze sceny przywitali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Сhargé d'affaires a.i. Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Oleh Kuts, polscy posłowie: Michał Szczerba i Marcin Święcicki, polski dziennikarz i inicjator fundraisingu w Polsce na Bayraktara dla Ukrainy Sławomir Sierakowski, a także organizatorzy akcji - przedstawiciele organizacji społecznych Euromajdan-Warszawa, „Junajters”, Dom Ukraiński, Związek Ukraińców w Polsce.
„Bardzo chcielibyśmy świętować ten dzień jak poprzednio, ale od ośmiu lat Ukraina świętuje ten dzień ze łzami w oczach i bólem w sercu, ponieważ od ośmiu lat płacimy najdroższą cenę za naszą niepodległość – Ukrainki i Ukraińcy oddają za to życie. W tym roku Ukraina obchodzi Święto Niepodległości pod ostrzałem i w schronach przeciwbombowych, więc my też nie świętujemy tu w Warszawie, zebraliśmy się, by domagać się od świata oficjalnego uznania rosji za państwo terrorystyczne” – tymi słowami rozpoczęła akcję Natalka Panczenko - organizatorka i gospodarz, liderka inicjatywy społecznej Euromajdan-Warszawa.
W swoim przemówieniu prezydent Warszawy podkreślił wieloletnią przyjaźń między narodem ukraińskim i polskim: „To początek przyjaźni, która będzie trwała całe życie, niezależnie od tego, jak długo – czy kilka miesięcy, czy lat – będziecie w Warszawie, czujcie się jak w domu”. Prezydent Warszawy dodał też: „Zawsze będziemy z wami, bo nikt lepiej od nas – Polek i Polaków – nie rozumie, że Ukraińcy walczą o naszą wolność”.
W krótkim wideo gratulacyjnym Andrzej Duda przypomniał, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały niepodległość Ukrainy.
„Dzisiaj również solidarnie stoimy przy was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie.” – powiedział Prezydent RP i dodał „niech przyjaźń mocno zjednoczy Polaków i Ukraińców”.
W wydarzeniu wzięli udział także ukraińscy i polscy wykonawcy i zespoły: Marina Krut, Inna Iszczenko, zespół I33I (Polska) oraz zespół Taraka (Polska).
Przypomnijmy, że otworzył się w Warszawie ośrodek dla Ukraińców „Plicz-o-plicz” , którego działalność ma na celu przede wszystkim pomoc i wsparcie osób, które przybyły z Ukrainy w ucieczce przed wojną.
av