Inicjatywa Trójmorza jest niemożliwa bez wolnej i suwerennej Ukrainy – Morawiecki
Trójmorze nie może istnieć bez wolnej i suwerennej Ukrainy – powiedział premier Mateusz Morawiecki, oficjalnie otwierając dwudniowy Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie - informuje korespondent Ukrinformu.
„Jednocześnie (wojna) też uzmysłowiła nam, że nie ma Trójmorza bez Ukrainy, nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy” – powiedział szef polskiego rządu.
Dodał, że Inicjatywa Trójmorza jest ostatnio często nazywana Międzymorzem, co lepiej oddaje charakter tej części Europy.
W związku z tym Morawiecki zwrócił uwagę, że skoro Polska była oficjalnie przez wysokich rangą urzędników Unii Europejskiej nazywana „lokomotywą wzrostu gospodarczego UE”, to tym bardziej taką lokomotywą może być cała Europa Środkowa razem z Ukrainą, która wkrótce „zacznie się podnosić z gruzów.
Premier RP zaznaczył, że 1 czerwca w Kijowie omawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim praktyczny wymiar Trójmorza - wzmocnienie Europy Środkowo-Wschodniej.
„Rozmawialiśmy o tym, co będzie po zwycięstwie Ukrainy, bo Ukraina musi wygrać tę wojnę” – podkreślił Morawiecki.
Według niego rozmowy ze stroną ukraińską w Kijowie dotyczyły w szczególności relacji energetycznych z Ukrainą. Premier RP podkreślił, że Ukraina, która ma znakomite możliwości dostarczania taniej energii, taniej, ale z korzyścią dla siebie także, mogłaby tej energii dostarczać Polsce, Rumunii, Słowacji i innym krajom właśnie graniczącym z Ukrainą, innym krajom flanki wschodniej UE”.
Morawiecki poinformował też, że w Kijowie odbyły się rozmowy o połączeniach infrastrukturalnych.
„Tworzymy oś Północ-Południe, ale od tej osi Północ-Południe chcę już dziś stąd głośno powiedzieć - będą odchodziły bardzo ważne odnogi i połączenia właśnie na Ukrainę po to, by Ukraina mogła wykorzystywać swoje zasoby gospodarcze i to nie tylko surowcowe, ale bardzo bogate zasoby gospodarcze w szerokim rozumieniu tego słowa, po to, by mogła się szybko odbudowywać” – podkreślił premier RP.
Podkreślił, że te powiązania stworzą dobre perspektywy rozwoju dla polskich przedsiębiorców z województw lubelskiego i podkarpackiego, które mogą stać się „centrum odbudowy gospodarczej całej Ukrainy”.
Jednocześnie Morawiecki zauważył, że w ostatnich latach dużo mówi się o współpracy gospodarczej, kulturalnej, technologicznej i innej między krajami Trójmorza.
„Ale dziś musimy dodać do tego jeszcze jeden komponent - Ukraina walczy o swoją suwerenność, ale walczy także o suwerenność, w szerokim rozumieniu tego słowa, państw Trójmorza" - powiedział Morawiecki.
Zainicjowana w 2015 roku przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i chorwacką prezydent Kolindę Grabar-Kitarović Inicjatywa Trójmorza, powstała, by pogłębić integrację Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt obejmuje 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej będących członkami UE: cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej, kraje bałtyckie, Austrię, Chorwację, Rumunię, Słowenię i Bułgarię. Głównym celem Inicjatywy jest rozwój projektów infrastrukturalnych.
av