UE zatwierdziła piąty pakiet sankcji wobec Rosji

UE zatwierdziła piąty pakiet sankcji wobec Rosji

Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Unia Europejska przyjęła piąty pakiet sankcji przeciwko rosji w odpowiedzi na niesprowokowaną agresję militarną na Ukrainę.

Według Ukrinformu, taka informacja została dziś opublikowana na stronie Rady Europejskiej.

„W związku z trwającą agresywną wojną rosji przeciwko Ukrainie, a także doniesieniami o okrucieństwach popełnianych przez siły rosyjskie na Ukrainie, Rada UE podjęła dziś decyzję o zastosowaniu wobec rosji piątego pakietu sankcji gospodarczych i indywidualnych” – czytamy w oświadczeniu.

Zwraca się uwagę, że uzgodniony pakiet środków ograniczających ma na celu zwiększenie presji na rosyjskie władze i ich gospodarkę oraz ograniczenie zasobów Kremla do kontynuowania agresji na Ukrainę.

Pakiet sankcji obejmuje:

- Zakaz zakupu, importu lub transferu węgla i innych stałych paliw węglowych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub zostały wywiezione z Rosji. Zaczynając od 22 sierpnia 2022 r. Import węgla do UE wynosi obecnie 8 mld euro rocznie.

- Zakaz dostępu do portów UE statkom zarejestrowanym pod banderą rosyjską. Wyjątki - produkty rolno-spożywcze, pomocy humanitarna i energia.

- Zakaz prowadzenia jakiejkolwiek operacji związanej z transportem drogowym z Rosji lub Białorusi, co nie pozwoli im na transport drogowy towarów na terenie UE, w tym tranzyt przez jej terytorium. Pewne wyjątki dotyczą niektórych produktów, takich jak produkty farmakologiczne i medyczne, produkty rolno-spożywcze, w tym zboża, a także transport drogowy wykorzystywany do celów humanitarnych.

- Zakaz eksportu paliwa do samolotów i innych towarów, takich jak komputery kwantowe czy nowoczesne półprzewodniki, nowoczesna elektronika, oprogramowanie, wrażliwe produkty inżynieryjne i sprzęt transportowy.

- zakaz importu produktów takich jak drewno, cement, nawozy, owoce morza i alkohol. Same dwa wspomniane zakazy są warte odpowiednio 10 miliardów euro i 5,5 miliarda euro.

- serię ukierunkowanych środków ekonomicznych mających na celu wzmocnienie istniejących środków i wypełnienie luk. Wśród nich:

  • zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w krajach członkowskich,

  • wykluczenie jakiegokolwiek wsparcia finansowego dla rosyjskich agencji rządowych.

  • zakaz lokowania w tzw. portfelach kryptowalutowych, a także sprzedaży banknotów lub transferu jakichkolwiek papierów wartościowych denominowanych w oficjalnych walutach państw członkowskich UE do Rosji i Białorusi lub do jakiejkolwiek innej osoby fizycznej lub prawnej instytucji lub organizacji w Rosji i na Białorusi.

Ponadto Rada UE orzekła, że podlegają sankcjom: firmy, których produkty i technologie odegrały rolę w rosyjskiej inwazji, kluczowi oligarchowie i przedstawiciele biznesu, wysocy urzędnicy Kremla, dezinformatorzy i manipulatorzy informacji, którzy systematycznie rozpowszechniali narracje Kremla przeciwko Ukrainie i agresji militarnej, a także członkowie rodziny osób już objętych sankcjami, aby upewnić się, że sankcji UE nie można obejść.

Ponadto całkowity zakaz transakcji dotyczy czterech kluczowych rosyjskich banków, które reprezentują 23% rosyjskiego sektora rynku bankowego. Po odłączeniu od SWIFT banki te będą teraz podlegać zamrożeniu aktywów i całkowitej izolacji od rynku UE.

Jak wcześniej informowaliśmy, 24 lutego 2022 r. rosja zaatakowała Ukrainę, rozpoczęła masowe bombardowania pokojowych miast i wsi, a rosyjskie wojsko rozpętało masowy terror na tymczasowo okupowanych terytoriach.

Siły Zbrojne Ukrainy i Wojska Obrony Terytorialnej zaciekle stawiają opór rosyjskim najeźdźcom i zadają im ciężkie straty. Do walki z agresorem powstał cały naród ukraiński.

Unia Europejska nałożyła już na federację rosyjską pięć pakietów sankcji gospodarczych i osobistych , mających na celu ograniczenie „maszyny wojennej” Kremla do kontynuowania wojny.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-