ONZ od początku inwazji rosji na Ukrainę na pełną skalę zarejestrowała 1563 ofiary cywilne
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) zarejestrowało na Ukrainie 1563 ofiar śmiertelnych i 2213 rannych wśród cywilów, łącznie 3776 ofiar rosyjskiej inwazji na pełną skalę.
Według Ukrinformu mówi o tym codzienny raport OHCHR, który rejestruje ofiary od początku rozpętanej przez Rosję wojny, opublikowany 6 kwietnia.
Wśród zabitych było 379 mężczyzn, 237 kobiet, 24 dziewczynki i 43 chłopców, a także 63 dzieci i 817 dorosłych, których płeć jest wciąż nieznana.
Rannych zostało 254 mężczyzn, 196 kobiet, 44 dziewczynki i 40 chłopców oraz 104 dzieci i 1575 dorosłych, których płeć jest nadal nieznana.
Należy zauważyć, że większość zgonów i obrażeń spowodowanych jest użyciem amunicji i materiałów wybuchowych o dużej powierzchni rażenia, w tym ciężkiego ostrzału artyleryjskiego i wielu wyrzutni rakiet, a także pocisków i nalotów.
OHCHR uważa, że faktyczne dane są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc intensywnych walk są opóźnione, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie. Dotyczy to m.in. Mariupola i Wołnowachy (obwód doniecki), Izjumu (obwód charkowski), Siewierodonecka i Rubieżnego (obwód ługański), Trostiancy (obwód sumski), gdzie odnotowano liczne ofiary cywilne. Dane te są dodatkowo potwierdzane i nie są uwzględnione w powyższych statystykach.
OHCHR zwraca uwagę na raport Prokuratury Generalnej Ukrainy, według którego na dzień 6 kwietnia czasu lokalnego zginęło 167 dzieci, a co najmniej 279 zostało rannych.
Jak donosił Ukrinform, Irpiń, Bucza, Hostomel i cały region Kijowski zostały wyzwolone od rosyjskich najeźdźców. W wyzwolonych miastach i wsiach odnotowano masowe zabójstwa rosyjskich cywilów przez Rosjan. W szczególności w Buczy, wyzwolonej od najeźdźców, znaleziono masowy grób, w którym pochowanych jest prawie 300 osób, a na ulicach leżą dziesiątki ciał, niektóre ze związanymi rękami.
Delegacja ukraińska przy OBWE zainicjowała specjalne posiedzenie Stałej Rady OBWE w związku z masakrami i torturami ludności cywilnej dokonywanymi przez wojska rosyjskie w rejonie Kijowa, w szczególności w Buczy.
av