Jak i gdzie znaleźć schronienie - Deszczyca doradzała ukraińskim uchodźcom w Polsce

Jak i gdzie znaleźć schronienie - Deszczyca doradzała ukraińskim uchodźcom w Polsce

wideo
Ukrinform
Sytuacja dotycząca rosyjskiej inwazji

Ukraińcy uciekający przed wojną z Rosją w Polsce mogą znaleźć schronienie w wielu częściach kraju, ale nie powinni przebywać w regionach graniczących z Ukrainą, gdzie nie ma już miejsc.

Polski rząd przyjął odpowiednie poprawki do ustawodawstwa, które maksymalnie ułatwią Ukraińcom pobyt w Polsce - powiedział korespondentowi Ukrinformu ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

„Chcę zaapelować do Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski, aby nie przebywali na terenach przygranicznych, w województwach podkarpackim (Rzeszów – red.), lubelskim (Lublin), małopolskim (Kraków) czy mazowieckim (Warszawa), ale przenieśli się do innych regionów Polski, gdzie odpowiednia infrastruktura została również przygotowana przez władze centralne i samorządowe do przyjmowania obywateli Ukrainy” – powiedział Deszczyca.

Dodał, że duża koncentracja naszych obywateli w województwach graniczących z Ukrainą stwarza pewne napięcia w społeczeństwie i trudności w uzyskaniu na czas pomocy.

Ukraiński dyplomata zauważył, że sytuacja z Ukraińcami przybywającymi do Polski jest trudna, ale pod kontrolą. Wszelką niezbędną pomoc Ukraińcom świadczą polskie organizacje społeczne i wolontariackie, polskie służby graniczne. W szczególności przewożą osoby, które pieszo przekraczają granicę, do dużych sportowych pomieszczeni, gdzie można dostać ciepłe jedzenie i napoje, a także informacje o tym, gdzie udać się w inne regiony Polski.

Deszczyca powiedział, że polski rząd opracował ustawę, która upraszcza procedury zatrudniania Ukraińców, udziela pomocy finansowej Polakom, którzy przyjmują Ukraińców dla życia.

Ponadto tworzone są warunki do nauki dla dzieci w wieku szkolnym oraz tworzone są ośrodki dla dzieci w wieku przedszkolnym, w których mogą przebywać podczas pracy rodziców. Polska ułatwia także Ukraińcom dostęp do opieki zdrowotnej. W szczególności Ukraińcy, którzy zarejestrują się przez stronę na rządowym portalu, otrzymają numer PESEL, który pozwoli im otrzymać pomoc socjalną i medyczną w Polsce na takich samych zasadach jak Polacy.

„Dlatego warto skorzystać z szans, jakie stwarzają inne regiony Polski i udać się w te regiony, w których naszych obywateli jest niewielu i gdzie jest więcej możliwości znalezienia miejsca do życia i pracy” – powiedział Deszczyca.

Zapewnił, że strona ukraińska nadal bardzo ściśle współpracuje z polskim rządem i parlamentem w celu uchwalenia odpowiednich zmian w ustawodawstwie, a także uproszczenia i stworzenia Ukraińcom jak najbardziej komfortowych warunków do znalezienia pracy, mieszkania i możliwości kontynuowania studiów.

Na dzień dzisiejszy do Polski przybyło ponad 1,6 mln uchodźców z Ukrainy.

Obywatele Ukrainy przybywający do Polski mogą szukać mieszkania i wszelkiej niezbędnej pomocy, w szczególności na stronach:

https://uasos.org/ua

https://ukrainesupport.net/uk/registration/

https://pomagamukrainie.gov.pl/

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-