UE zatwierdziła dodatkowe sankcje wobec rosji i Białorusi
Stała Rada Przedstawicieli UE (COREPER) zatwierdziła dodatkowe sankcje wobec urzędników i instytucji w rosji i na Białorusi w związku z wojną z Ukrainą.
Jak poinformował Ukrinform, zostało to napisane na Twitterze na stronie francuskiej prezydencji w UE.
"Ukraina. COREPER II przyjął nowe sankcje wobec rosyjskich przywódców i oligarchów oraz członków ich rodzin w związku z agresją rosji na Ukrainę. COREPER II zatwierdził również sankcje, które uzupełniają i opierają się na naszych już podjętych środkach. W szczególności działania te mają na celu odłączenie 3 białoruskich banków od systemu SWIFT. Wyjaśniają również kwestie kryptowalut i uzupełniają listę technologii i towarów, które nie podlegają eksportowi. Zatwierdzono również sankcje wobec sektora morskiego” – czytamy w oświadczeniu.
Należy zauważyć, że sankcje te zostaną formalnie zatwierdzone przez Radę UE na piśmie, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skomentowała nowy pakiet sankcji wobec rosji w związku z inwazją na Ukrainę.
„Intensyfikujemy naszą sieć sankcji w odpowiedzi na militarną agresję rosji na Ukrainę. Sankcje wobec 160 osób: oligarchów, członków Rady federacji rosyjskiej, sektora bankowego Białorusi, eksportu sprzętu nawigacji morskiej do rosji, dodawania kryptowalut” – napisała na Twitterze .
24 lutego 2022 r. rosyjski prezydent putin wypowiedział wojnę Ukrainie i rozpoczął inwazję na dużą skalę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą infrastrukturę, prowadząc zmasowany ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i miasteczek przy użyciu artylerii, granatów rakietowych i pocisków balistycznych.
Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.
Unia Europejska nałożyła potężny pakiet sankcji na Rosję jako kraj agresora, którego międzynarodowa izolacja narasta z dnia na dzień. Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął dokumentowanie i badanie zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie.
av