Na Kongresie Odbudowy Ukrainy w Poznaniu podpisano trzy ważne porozumienia

zdjęcie

Na Kongresie Odbudowy Ukrainy „Wspólna Przyszłość”, który odbył się w dniach 7-8 października w Poznaniu, podpisano trzy ważne porozumienia, które w szczególności pomogą polskim przedsiębiorstwom inwestować na Ukrainie, a ukraińskim firmom przywracać energię infrastrukturę zniszczoną w wyniku działań wojennych.

Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) Dariusz Szymczycha powiedział o tym w komentarzu korespondentowi Ukrinform.

Jak zauważył ekspert, w kongresie wzięło udział ponad 900 uczestników z Polski, Ukrainy, Austrii, Turcji i innych krajów. Według niego w ramach międzynarodowego wydarzenia podpisano trzy ważne porozumienia.

„Pierwsza z nich została podpisana pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej a Bankiem Gospodarki Narodowej RP, w wyniku której zostanie utworzony specjalny fundusz w wysokości 250 mln zł (około 65 mln dolarów), aby wspierać polskie małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy” – zauważył Szymczycha.

Dodał, że chodzi o wspieranie różnych bieżących możliwości biznesowych, takich jak zakup nieruchomości, maszyn itp. W ramach tego projektu możliwe będzie uzyskanie długoterminowego kredytu w wysokości do 10 mln zł (2,5 mln dolarów) z niskim oprocentowaniem. Według niego mechanizm ten powinien zacząć działać od przyszłego roku i będzie „pierwszym realnym wsparciem finansowym dla polskich firm, które wezmą udział w odbudowie Ukrainy”.

Wiceszef PUIG poinformował także, że podczas kongresu zostały podpisane jeszcze dwie umowy międzybankowe. W szczególności mówimy o umowach pomiędzy BGK a Privatbankiem oraz BGK i Kredobankiem na kwotę 10 mln euro każda. Środki będą pochodzić z funduszy europejskich i stanowić będą gwarancje bankowe na projekty związane z odbudową potencjału energetycznego Ukrainy. Chodzi także o wsparcie dla ukraińskich mikro, małych i średnich firm działających w „czerwonej” i „pomarańczowej” strefie.

Szymczycha powiedział, że ​​podczas forum poruszona została także kwestia utworzenia polskiego funduszu, który będzie swego rodzaju impulsem dla polskich firm, które będą korzystać z europejskiego narzędzia Ukraine Facility.

„Przedstawiciele wszystkich banków popierają ten pomysł, a szef Polskiej Rady Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal oświadczył, że popiera te działania w środku rządu i chce dokończyć prace nad przygotowaniem zmian w przepisach, które sprawią, że będzie to możliwe jest utworzenie takiego funduszu w ciągu kilku tygodni” – podkreślił wiceszef PZPN.

Ekspert wyraził opinię, że przewagą Polski nad innymi krajami jest to, że Warszawa wie, „co chce zrobić na Ukrainie i z kim to zrobić”. Dodał, że zazwyczaj polskiemu biznesowi brakuje na to środków, jednak najnowsze kroki pokazują, że pojawia się polski kapitał i tych środków będzie więcej.

„Mamy nie tylko plany i pomysły, ale już pojawiają się tanie pożyczki i gwarancje dla firm, które wezmą w tym udział (odbudowa Ukrainy – red.)” – stwierdził wiceszef PUIG.

Jak podał Ukrinform, podczas tegorocznego Kongresu na temat odbudowy Ukrainy „Wspólna Przyszłość” odbyło się 40 paneli dyskusyjnych, podczas których wypowiadało się 100 prelegentów.