W Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę malarstwa z Muzeum Chanenki

zdjęcie

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę malarstwa z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie.

Wernisaż wystawy prawie czterdziestu płócien z Muzeum Chanenki odbył się z udziałem Ministra Kultury i Komunikacji Strategicznej Ukrainy Mykoły Toczyckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej, relacjonuje korespondent Ukrinform.

Otwierając wystawę Toczycki podkreślił, że otrzymawszy zaproszenie od minister Wróblewskiej, nawet nie zawahał się przyjechać do Warszawy. Według niego wystawa ta ma w sobie wiele symboliki.

W Warszawie otwarto wystawę malarstwa z muzeum Chanenki / Fot. Jurij Banachewycz, Ukrinform

„To symboliczne, że ten zamek (Zamek Królewski w Warszawie – przyp. red.) został zniszczony i odbudowany. Jest to demonstracja dla wszystkich Europejczyków, co to znaczy kochać i chronić nasze dziedzictwo historyczne. Symboliczne jest, że w pierwszych dniach agresji naród polski nie wahał się ani chwili, aby pomóc Ukrainie. Symboliczne jest także to, że dyrektor (Muzeum Zamku Królewskiego – przyp. red.) ani chwili nie wahał się z przyjęciem na przechowanie obrazów rodziny Chanenko” – podkreślił ukraiński minister.

Nazwał najważniejsze to, że Ukraina, przy wsparciu Polski, wytrwała i pomogła pokazać światu, że „w czasie wojny ważna jest kultura”.

„I wspólnie odbudujemy Ukrainę, bo to jest ważne nie tylko dla Ukrainy, nie tylko dla Polski, to jest ważne dla Europy i świata” – podkreślił Toczycki.

Z kolei Wróblewska podkreśliła, że ​​jest to wystawa arcydzieł o niezwykle dużej wartości artystycznej i historycznej. Swoją organizację nazwała „aktem solidarności i wzajemnego wsparcia (z Ukrainą – przyp. red.) w tym trudnym okresie, który stał się podstawą jedności między narodami”. Według niej sztuka zawsze była językiem uniwersalnym, przekraczającym granice geograficzne, polityczne i kulturowe.

„Dziś, gdy Ukraina walczy o swoją wolność i przyszłość, jesteśmy zobowiązani przypomnieć światu, że w sercu tej walki leży także chęć zachowania dziedzictwa narodowego, bezcennego świadectwa historii, tożsamości i ludzkiej pomysłowości” – podkreśliła polski minister.

Zapewniła, że ​​dla strony polskiej bardzo ważne jest, aby pomóc w zachowaniu tych arcydzieł sztuki, jednocześnie dając polskiej ludności możliwość cieszenia się nimi. Wróblewska podkreśliła także, że wspólna organizacja tej wystawy jest dowodem na to, że kultura „może być także pomostem łączącym nasze narody”.

„Polska i Ukraina mają długą i skomplikowaną historię, ale dziś stoimy ramię w ramię, świadomi naszej wspólnej odpowiedzialności za przyszłość Europy” – podkreślił polski minister.

Koneserzy sztuki będą mogli zobaczyć wystawę z 37 płócien pt. „Gabinet Sztuki Europejskiej” z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie w Warszawie od 6 grudnia do 30 marca przyszłego roku. Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie jest jednym z wydarzeń organizowanych w związku z polską prezydencją w Radzie UE, która odbędzie się w pierwszej połowie 2025 roku.

Wystawa, prezentująca ważny fragment europejskiej części zbiorów muzeum, będzie pierwszą na tak dużą skalę prezentacją kolekcji Chanenki poza Ukrainą. Na wystawie w Zamku Królewskim, obok obrazów Rubensa, Bellotta, Verneta i Juana de Zurbaran, zaprezentowane zostaną znakomite poloniki, m.in. portret Stanisława Augusta w przebraniu Henryka IV. Będzie można także obejrzeć dwa obrazy z kolekcji ostatniego króla, które do niedawna uważano za zaginione. Prezentowany zbiór dzieł Muzeum Chanenki w Kijowie pochodzi z wcześniej utworzonych biur artystycznych.

Kolekcja, którą gromadzili Bohdan i Warwara Chanenko od lat 70. XIX w., zgodnie z ich wolą, miała być ogólnodostępna i miała uczyć poprzez kreatywność. Obecnie uważana jest za najlepszą kolekcję sztuki zagranicznej na Ukrainie. Bohdan Chanenko (1849–1917) był prawnikiem, właścicielem cukrowni i wielkim miłośnikiem sztuki. Na przełomie XIX i XX w. wraz z żoną zgromadził kolekcję malarstwa, rzeźby oraz sztuki dekoracyjnej i użytkowej, tworząc największą i najcenniejszą kolekcję arcydzieł na Ukrainie. Kolekcję tę można porównać z innymi dużymi kolekcjami powstałymi w tym samym czasie w Paryżu czy Wiedniu.

Jak informowaliśmy, 10 października 2022 r. w wyniku serii ataków rakietowych na Kijów budynek muzeum Chanenki uległ znacznemu zniszczeniu. Strat w zbiorach udało się uniknąć jedynie dzięki wczesnemu zabezpieczeniu muzealiów przez jego pracowników.